Nadační fond Matyáše Kosíka – informace o příjmech na účtu fondu a udělování stipendií

Ve čtvrtek dne 30. 6. 2022 se u nás ve škole nepředávalo jen vysvědčení, ale vybraní žáci dostávali i příspěvky z Nadačního fondu Matyáše Kosíka. A nepředával jim je nikdo jiný než patronka našeho fondu Bára Hrzánová!!! Gratulujeme oceněným a těšíme se na další úspěchy v následujícím školním roce.

PDF
Výroční zpráva nadačního fondu 2022

 

Sezóna Debatního klubu Mensa gymnázia zdárně ukončena

Náš debatní klub se o víkendu 10. - 12. 6. zúčastnil posledního debatního turnaje tohoto školního roku. V atmosféře krásného města Kroměříž změřili naši debatéři síly s oponenty z celé ČR. V debatách se snažili nalézt odpovědi na otázky: zda by měli mít obyvatelé žijící mimo svou původní zemi právo v této zemi volit, zda by stát měl finančně podporovat umění, zda by soudní procesy měly být medializovány a v neposlední řadě zda by měly debatní turnaje podléhat dress codu.

Turnaj byl velkým úspěchem. Tým ve složení Anna Belatková, Ema Bosáková (tercie) a Adam Celecký (sexta) vybojoval neuvěřitelné 4 výhry z 5 debat a umístil se tak z celkových 16 týmů na 3. medailové příčce. I ostatním týmům se dařilo, tým ve složení Kristián Čech, Petr Kosička a Matěj Snášel (tercie) vybojoval výhry 2 a umístil se tak na 9. místě, tým ve složení Kateřina Škorpilová, Filip Hrubý a Matěj Peš (sekunda) vybojoval jako jeden z nejmladších týmů turnaje jednu výhru. Byla to hezká tečka za letošní debatní sezónou.

Všichni členové klubu po celý rok pilně pracovali a zlepšení bylo v jejich výkonech patrné s každou debatou. Z debatních turnajů si také odvezli spoustu zážitků a vzpomínek. Už teď se těšíme na další společnou sezónu.

Barbora Lacinová

 

MAM! Do výuky

Tři vyučující z naší školy se zúčastnili projektu hrazeného z fondů OP PPR Zavádění moderních aktivizujících metod do výuky na ZŠ se zaměřením na rozvíjení kompetencí žáků k udržitelnému rozvoji. Projekt probíhal v prostorách Národního zemědělského muzea, hlavní školitelkou byla paní Tomešková a kromě ní se na projektu podíleli pracovníci Národního zemědělského muzea a studenti z VŠCHT. V průběhu školicích dnů jsme se dozvěděli mnoho zajímavé jak z hlediska výukových metod, tak i o ekologii a udržitelnosti i o Národním zemědělském muzeu a jeho nabídkách pro školy. Všechny nabyté zkušenosti pak budou tito vyučující aplikovat do výuky a seznamovat s nimi i další učitele ve škole.

PDF
MAM 1
PDF
MAM 2
 

Námořní výprava do Skotska 2022

45 žáků a žákyň od tercie po septimu vyrazilo na osmidenní výlet do Skotska. Nejdříve nás čekal noční přejezd autobusem do Amsterodamu, kde jsme pak absolvovali vyhlídkovou plavbu lodí po grachtech a navštívili další zajímavá místa. Námořní výprava započala v pozdním odpoledni, kdy jsme se nalodili na trajekt a přes noc se přesunuli do Newcastlu.

Ve Skotsku jsme navštívili spoustu míst, každý si přišel na své a vybral si to, co ho nejvíce zajímalo a bavilo. Někdo byl nadšený z Edinburghu, kde jsme měli možnost projít si skotský parlament, někdo ze Stirlingu, Alnwick Castle či St. Andrews. Jiné nadchl celodenní výlet po Highlands, výhledy na Ben Nevis cestou na Fort Augustus a projížďka po jezeře Loch Ness, kde jsme vyhlíželi legendární příšeru. Také jsme se sešli s bývalým studentem Jakubem Hamplem, který teď ve Skotsku studuje a který s námi jeden celý den strávil. Všichni si ověřili svoji schopnost domluvit se anglicky, poznali jsme nové lidi, kteří nás ochotně ubytovali ve svých rodinách, nakoukli pod pokličku jejich zvyklostí a především nás celá výprava navnadila na další návštěvu Skotska. Výlet se vydařil, počasí nám přálo, hodně jsme viděli, máme spoustu zážitků a těšíme se na další podobné výlety, které se školou máme možnost podnikat.

 

Zhodnocení akce Babočka očima jedné účastnice - Denisa Radová z kvarty

Babočka aneb Mensaakce 2022

Přes 130 mensánů vyrazilo v květnu na výlet kousek od Liberce.

Týden plný slunných dnů a aktivit napříč ročníky! Program vyhovoval doslova všem - kdo není na běhání a survival v lese s panem učitelem Kalivodou, si mohl zahrát dějepisnou hru s panem učitelem Brdkem.

Samozřejmostí byly táboráky zakončené zpěvem, které trvaly do půlnoci.

Poslední den nesmělo chybět divadlo - vyšší stupeň si vytvořil skupiny, které si poté připravily vlastní verzi známých pohádek. Na programu se objevila např. Popelka, Harry Potter i Piráti z Karibiku. Nižší stupeň měl pak hromadné taneční a herecké vystoupení se známými melodiemi z TikToku.

Všechna vystoupení se pak hrála v lesním divadle cca 3km od pobytového místa.

Velkým překvapením bylo vystoupení učitelů – „Konkurz na hlavní role do filmu Shrek“.

Babočku lze popsat jen jedním slovem - intergalaktická…

Denisa Radová

 

Bára Přikrylová - vítězka OFF Poděbrady

Právě dnes, 3.6.2022, přebírá naše studentka septimy Bára Přikrylová v poděbradském kině Zámecký biograf na zámku v Poděbradech cenu za 1. místo v soutěži Online filmový festival v kategorii neodborných středních škol. Tuto soutěž vyhrála se svým snímkem Hladina, o kterém jsme vás již informovali.

Online Filmový Festival OFF Poděbrady 2022 je jedinečným projektem zapojení žáků základních a středních škol do filmové tvorby a její prezentace prostřednictvím internetových médií. Filmy jsou hodnoceny laickou i odbornou porotou. Soutěžní filmy budou prezentovány na serveru YouTube a na www.onlinefilmfest.cz.

Předávat se budou hodnotné ceny. Vítězové hlavních cen obdrží mimo jiné poukaz na nákup v Centru FotoŠkoda, který věnuje ředitel festivalu. Dále se bude předávat Cena diváků a Cena starosty a Cena Centra FotoŠkoda. Moderátorem celé akce je Dalibor Gondík. Moc gratulujeme!!!

 

Ústřední kolo Olympiády v programování - postup do celosvětového finále!!!

Na finálové kolo v MO navazovalo hned ústřední kolo v programování. Toho se zúčastnilo 28 nejlepších programátorů z ČR. Naši školu reprezentoval Ben Swart a Honza Slíva.

V rámci celkového výsledku skončil Ben na krásném 6. místě a Honza na 24. místě. Oba výsledky jsou skvělé! Nicméně Benovi tento výsledek zaručuje i účast v reprezentaci v rámci týmové SVĚTOVÉ olympiády v informatice, která proběhne v srpnu v Indonésii (https://ioinformatics.org/). Gratulujeme a budeme držet palce!!!

 

EMC 2022

English Maths Competition je matematická soutěž v angličtině pro žáky 8. a 9. ročníků ZŠ a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Ta proběhla ve čtvrtek 21. 4. 2022 od 14 h na ZŠ Červený vrch.

Za naši školu se zúčastnili: Dominik Dolejš, Marie Čermáková, Ivan Yeuhenovich Butsko (tercie), Adam Dedek, Vít Strmiska (kvarta).

Výsledky:

  Úspěšní řešitelé:
 • kategorie 8. tříd a tercií: trophy7.-8. Ivan Yeuhenovich Butsko (15 bodů);
 • kategorie 9. tříd a kvart: 1. místo - Adam Dedek (42 bodů), 3. místo - Vít Strmiska (31 bodů).

Všem moc gratulujeme!!!

Podrobnosti a výsledkové listiny v článku na webu ZŠ Červený vrch: https://www.zscvrch.cz/clanek/2791

 

Technologická olympiáda - mimořádný úspěch

V pátek 22. dubna proběhlo finálové kolo v technologické olympiádě. V letošním ročníku se soutěže zúčastnilo 416 týmů z celé ČR!

V prvním kole naši školu reprezentovaly celkem 2 týmy. Do samotného finále pro 25 nejlepších týmů postoupil tým ve složení Milštain, Strmiska, Peychl (všichni sexta).

A výsledky?

Tým Mensa Sigma (Milštain, Peychl, Strmiska) obsadil celkově 4. místo!! Jde opět o mimořádný úspěch, navíc medailová pozice klukům utekla pouze o vlásek.

Celkové výsledky finálového kola včetně fotogalerie lze najít na stránce: https://www.technologicka-gramotnost.cz/olympiada

 

Středoškolská odborná činnost - celostátní kolo

Student kvinty Honza Slíva postoupil do celostátního kola SOČ v oboru Informatika. U kvintána je to opravdu obrovský úspěch.

Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v celostátním finále!!!

 

Olympiáda žáků v mezinárodní dámě – obrovský úspěch v celostátním kole!!!

V pátek 13. 5. 2022 se uskutečnilo celostátní kolo olympiády žáků v mezinárodní dámě, 6. ročník . Naši školu reprezentovali:

Filip Hrubý, Jana Schmidová (sekunda), Filip Prokop (kvarta),

Adam Celecký, Petr Mach, Václav Muroň (sexta), Kryštof Pravda (oktáva).

A výsledky:

 • V kategorii Školy získalo Mensa gymnázium 1. místo!!!
 • V kategorii Starší žáci získala Jana Schmidová 2. místo (1. místo v kategorii Dívky!!!), Filip Prokop 4. místo a Filip Hrubý 6. místo.
 • V kategorii Střední školy získali Václav Muroň 2. místo, Petr Mach 3. místo, Kryštof Pravda 4. místo a Adam Celecký 6. místo.

Všem moc gratulujeme!!!

Výsledková listina zde: 2022-05-30-olympiada_zaku_v_md_2021-2_vysledky.pdf

 

CO2 liga - mezi nejlepšími v ČR!!!

Naši studenti se v rámci CO2 ligy umístili mezi 9 nejlepšími týmy z celé ČR a vystoupí se svou skvělou prací v rámci slavnostní konference v historických prostorách Valdštejnského sálu v Senátu ČR, a to 22.6. od 11 hod. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci!

 

DĚJEPISNÁ OLYMPIÁDA

Do celostátního kola DĚO postoupili za naši školu hned dva žáci - Jakub Soukeník ze sekundy, který s přehledem vyhrál krajské kolo, a Klaudie Pauerová z kvarty. Dva studenti v celostátním kole, to je skvělé. Jakub v krajském kole skončil z 36 účastníků první se 76 body, Klaudie osmá se 70 body. Obojí je opravdu vynikající výsledek.

Celostátní kolo probíhá právě nyní, ve dnech 22. - 25. 5. 2022 v Hradci Králové. Gratulujeme a držíme palce!!!

 

Nabídka zaměstnání - učitel/ka ruského jazyka

Mensa gymnázium, o.p.s. se sídlem v Praze 6 - Řepích hledá do svého kolektivu kvalifikovaného učitele/učitelku ruského jazyka na částečný úvazek. Nástup září 2022.

Více informací:
Kontakt: Mgr. M. Kindlová,
e-mail: magda.kindlova@mensagymnazium.cz,
tel.:257328786, mobil:73146098

 

Nabídka zaměstnání - učitel IVT

Mensa gymnázium, o.p.s. se sídlem v Praze 6 - Řepích hledá do svého kolektivu kvalifikovaného učitele/učitelku informační a výpočetní techniky na částečný úvazek. Nástup září 2022.

Více informací:
Kontakt: Mgr. M. Kindlová,
e-mail: magda.kindlova@mensagymnazium.cz,
tel.:257328786, mobil:73146098

 

Beseda s pamětnicí, paní Michaelou Vidlákovou

Ve středu 3. května se na Mensa gymnáziu konala beseda s pamětnicí, paní Michaelou Vidlákovou. Paní Vidláková prožila nesmírně zajímavý život, debata se ale zaměřila především na události spojené s jejím dětstvím. Narodila se do židovské rodiny a značnou část války až do osvobození protektorátu prožila ona i její rodiče v ghettu Terezín.

Paní Vidláková měla skvěle připravenou prezentaci, plnou faktografií a dobových dokumentů nejen z rodinného alba. Velmi vděčná byla za všechny dotazy a spokojenost byla nejen na straně její, ale i studentů kvarty, kvinty a sexty, kteří se besedy zúčastnili.
Martin Kulhánek

 

Výsledky přijímacího řízení

PDF
Výsledky přijímacího řízení
 

Megaúspěch v Logické olympiádě - 1. místo v ČR!!!

Dne 26. 4. 2022 proběhlo celostátní finále Logické olympiády, kterou pořádá již po čtrnácté náš zřizovatel, Mensa ČR. I my jsme jako tradičně měli dvě želízka v ohni - v kategorii B bojoval Adam Dedek, v kategorii C jeho bratr Martin Dedek. A oba bojovali jako lvi - Adam obsadil ze 64 soutěžících ve své kategorii skvělé 9. místo, Martin ve své kategorii byl ze 62 účastníků dokonce nejlepší z nejlepších!!! Moc gratulujeme!!! Více na www.logickaolympiada.cz a v reportáži zde: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/...

 

Úspěch v Lingvistické olympiádě

I tento rok se několik našich žáků zapojilo do Lingvistické olympiády. Deset adeptů se ze školního kola dostalo do krajského kola a nyní se 4 z nich probojovali dokonce do celostátního finále mezi 50 nejlepších z 214 účastníků krajského kola - Richard Dobíšek (kvinta), Viacheslav Nikiforov (sexta), Benjamin Swart (septima) a Martin Dedek (oktáva). Všem moc gratulujeme a držíme palce v celostátním finále. https://www.lingol.cz/...

 

Posila pro náš lektorský tým na AJ

V letošním školním roce jsme na naši školu přijali nového rodilého mluvčího. Je to Matthew Chick z Nového Zélandu. Studenti tak mohou v rámci konverzace v angličtině zažít nejen britský, americký a australský přízvuk, ale jako jedna z mála škol v Evropě nabízíme i konverzaci s novozélandským lektorem.

 

Matematická soutěž PANGEA - skvělé výsledky a několik postupujících do finále!!!

Ve 2. březnovém týdnu proběhlo prakticky na celém našem nižším stupni školní kolo této soutěže pořádané matematickým spolkem Meridian pod záštitou ČSVTS. Naši žáci si v konkurenci řádově tisíců účastníků v každém ročníku 2. stupně ZŠ z celé ČR vedli skvěle a máme 6 žáků, kteří se kvalifikovali mezi 60 nejúspěšnějších z každého ročníku do národního finále! A několik dalších, kterým postup těsně unikl.

 • 6. třída/prima - 9 388 účastníků - 34. místo - Šimon Jakeš
 • 7. třída/sekunda - 8758 účastníků - 7. místo - Jakub Soukeník, 16. místo - Václav Budil, 26. místo - Anna Košťáková a Nari Kim
 • 8. třída/tercie - 8 848 účastníků - 75. místo - Filip Cimburek, 93. místo - Petr Kosička
 • 9. třída/kvarta - 7 478 účastníků - 57. místo -Adam Dedek, 63. místo - Matyáš Rexa

Národní finále proběhne 17.6. v budově Národního muzea v Praze.

 

Exkurze - Stanice mladých přírodovědců

Dne 19.4. se prima zúčastnila exkurze do Stanice mladých přírodovědců, kde se dozvěděli informace o chovu různých druhů zvířat a mohli si nechat zodpovědět své zvídavé otázky - Boxují klokani? Které je nejchytřejší zvíře? Následně na hřišti probíhaly týmové hry a sdílení poznatků z exkurze.

 

Celoškolní týdenní akce pro žáky primy až septimy se uskuteční v květnu, Mensáni se sejdou za školou na pomezí Lužických hor a Národního parku České Švýcarsko

Vážení rodiče, milí žáci,

dlouho očekávaná akce je tady, určitě jste už náležitě napjatí a natěšení, co vás tentokrát čeká!

Tradiční celoškolní výjezd, tedy zábava, akce, napětí, dobrodružství i relax pro všechny žáky primy až septimy, se bude konat ve dnech 16.-20. května pod vrcholky Lužických hor. Oktavány necháme v klidu maturovat a my si vyjedeme pro nějaké společné zážitky.

Těšíme se na vás a věříme v hojnou účast všech žáků. V loňském roce měla akce velký, a hlavně pozitivní ohlas, takže máme na co navazovat. Můžete si zalistovat vzpomínkami v přiloženém kratičkém videu.

 

Pozvání na přednášku s besedou Řepská příroda a starost o ni - 22. 3. 2022 od 14:30 hodin

Vážení rodiče, učitelé a studenti, přátelé školy,

srdečně vás zveme na společnou akci Mensa gymnázia a MČ Praha 17, která proběhne v prostorách Mensa gymnázia na adrese Španielova 1111/19 v úterý 22. 3. 2022 od 14:30 hodin.
Půjde o přednášku s besedou jednoho z našich zastupitelů pana Doc. PaedDr. Jana Farkače, CSc., který je zároveň přednášejícím na ČZU, na téma Řepská příroda a starost o ni, jejímž obsahem bude kromě jiného povídání o přírodních pokladech v naší MČ a jak se o ně co nejlépe starat, co nám přinášejí a v čem jsou prospěšné, dále informace o naučné stezce, o revitalizaci řepského potoka a mnoho dalšího. Také si pro nás pan docent Farkač připravil jedno překvapení.
Tato přednáška s besedou je součástí našeho školního projektu v rámci Šablon II. s názvem Komunitně osvětové setkání.
Název projektu: Zkvalitnění vzdělávání na Mensa gymnázium ,o.p.s.
RČ projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_066/0016308

Těšíme se na vás.

S pozdravem
M. Fatrová

 

V rámci projektu Y.E.S. G.R.E.E.N. jsme tentokrát navštívili Slovensko

Naše partnerská škola, Evanjelické gymnázium Tisovec, se nacházela v malém městě na středním Slovensku. Zabývali jsme se tématem obnovitelných zdrojů energie a jak minimalizovat dopad výroby elektřiny na prostředí. Zároveň jsme poznávali místní kulturu v propojení s kulturou ostatních partnerských zemí. Společně jsme navštívili Vysoké Tatry, Banskou Šťiavnicu, Banskou Bystricu a poslední den jsme strávili v hlavním městě Slovenska, v Bratislavě.

Zuzana Tejklová, Richard Dobíšek, Tomáš Harry Payne, Alžběta Tichá, Věra Jurčáková

 

Mobilní planetárium

V úterý 22.2. žáci primy navštívili planetárium. Tedy ono vlastně planetárium navštívilo je, a to přímo u nás ve škole. V duchu "výuky prožitkem" si své znalosti a základní přehled o vesmíru a naší sluneční soustavě mohli ověřit během sledování dvou programů na kupoli mobilního planetária, jež vyrostlo přímo v učebně. Během stavění planetária jsme si během rychlé skupinové práce formou myšlenkových map zopakovali a utřídili, co již víme o jednotlivých vesmírných tělesech. Po vstupu do kupole planetária se primáni pohodlně uložili a prostřednictvím výukových filmů a výukové aplikace Exoplanets nás již lektor prováděl vesmírem blízkým i vzdáleným. Proletěli jsme se nad povrchem Země, ale i dalších planet a měsíců naší sluneční soustavy, přistáli jsme na povrchu našeho Měsíce, vizualizovali jsme si vzdálenosti ve vesmíru, kam až se dostaly lidmi vyslané vesmírné sondy, jak daleko leží nejbližší hvězdy a kam až dle předpokladů sahá známý vesmír. Po přestávce jsme se pak podrobně podívali na aktuální noční oblohu a přiblížili si výrazné hvězdy, hvězdokupy a souhvězdí. Nakonec jsme si prohlédli souhvězdí, kterými během našeho oběhu "prochází" Slunce, a které tedy určují jednotlivá znamení zvěrokruhu.

Martin Kulhánek

 

Výborné výsledky našich žáků ve Scio testech

Na podzim 2021 se naše škola zapojila do projektu Národní testování. Testovali se žáci primy a kvarty v matematice, českém jazyce, anglickém jazyce a obecných studijních předpokladech. A nyní po vyhodnocení jsme dostali skvělou zprávu – někteří z našich žáků dosáhli těch nejlepších výsledků v kraji Praha i v celé ČR.

Všem gratulujeme!

Zde si můžete přečíst jména těch nejúspěšnějších: https://www.scio.cz/skoly/oceneni.asp...

 

Literární trixeso

Žáci primy vytvořili na hodině literatury literární trixeso z literárních pojmů a poté si ho společně zahráli. Tak si zábavnou formou zopakovali předchozí učivo a také se na tom sami aktivně podíleli.

 

Informace k podávání přihlášek a přijímacímu žřízení

Vážení návštěvníci uchazeči o studium,
dovolte mi sdělit Vám několik základních informací týkajících se přijímacího řízení, podávání přihlášky ke studiu a přípravných kurzů. Podrobnější informace naleznete na našich webových stránkách https://www.mensagymnazium.cz/cs/skola/prijimaci-rizeni a na stránkách Cermatu: https://prijimacky.cermat.cz/menu/jednotna-prijimaci-zkouska

1) Prostudujte podrobně Kritéria přijímacího řízení na webu školy. Pokud byste měli k jakémukoli kritériu dotaz, pište nebo volejte (M. Fatrová, marcela.fatrova@mensagymnazium.cz, tel.:724141928). V kritériích jsou i důležité termíny státní části přijímacího řízení i školní části přijímacího řízení. Zde uvádíme podrobnosti ke kritériu Portfolio žáka - jde o předložení kopií různých diplomů, osvědčení, potvrzení a certifikátů o dosažených úspěších v soutěžích, olympiádách, jazykových kurzech, práce pro charitu, účast v kroužcích, hra na hudební nástroje, výtvarné a jiné ruční aktivity, informace o oblíbených knihách a jiné doklady o případných dalších tvůrčích aktivitách. Portfolio může být buď v papírové nebo elektronické podobě, nezáleží na formě, ale na obsahu.

2) Přihlášky ke studiu - podávají se do 1. 3. 2022 včetně, tj. do tohoto dne je musíte buď doručit osobně do školy nebo odeslat z pošty. Na přihlášku v kolonce Termín školní přijímací zkoušky vyplňte datum, které je shodné se dnem, kdy k nám jdete na státní testy, tedy pokud nám máte na 1. místě, vyplňujete datum 19. 4., pokud nás máte na 2. místě, vyplňujete datum 20. 4. Napřed budou probíhat týmové aktivity, ty budou trvat cca 1 hodinu, pak pohovor, ten bude trvat 15 minut, některé děti budou chvíli čekat, vezměte si sebou něco na zabavení, knihu atp. Přesné časy pohovorů vám přijdou v pozvánce k PZ na konci března.

 • Přihláška ke studiu ke stažení zde: https://www.mensagymnazium.cz/cs/skola/prijimaci-rizeni a na stránkách Cermatu https://prijimacky.cermat.cz/files/...Prihlaska_SS_2021-2022_denni_editovatelna.pdf
 • Nepožadujeme potvrzení od lékaře.
 • Prosím nezapomeňte na PODPISY - rodiče i dítěte, zadní stranu se známkami za 4. ročník a 1. pololetí 5. ročníku vám buď potvrdí, podepíše a orazítkuje škola, nebo si můžete vyplnit a podepsat sami, ale k tomu pak budete potřebovat úředně ověřenou kopii obou příslušných vysvědčení.
 • Podpůrná opatření - pokud má Vaše dítě nárok na podpůrná opatření, prosím pošlete nebo přineste spolu s přihláškou i posudek z PPP, kde bude uveden obsah a rozsah opatření a uzpůsobení podmínek při přijímacím řízení.
 • Doklad o dosaženém IQ - prosím posílejte a noste spolu s přihláškou ke studiu i doklad o dosaženém IQ. Pokud jste ho ještě neobdrželi, dodejte ho prosím nejdéle do doby konání Vašeho termínu PZ.
 • Přihlášky ke studiu můžete buď poslat poštou nebo přinést do školy osobně do kanceláře zástupců ředitelky (případně do sekretariátu školy) každý pracovní den mezi 8:15 a 14 hodin.

3) Přípravné kurzy - jak jsme říkali na Dni otevřených dveří, probíhají u nás přípravné kurzy na společnou (státní) část přijímacích zkoušek. V těchto kurzech je stále volné místo, je tedy možné se ještě přihlásit. Kurzy začaly v pondělí dne 10. 1. 2022 od 14:30 hodin v prostorách školy a konají se každé pondělí až do 11. 4. 2022. Kurzy probíhají v prostorách školy v učebně Bi+Che ve 2. patře. Kurzy trvají 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. končí vždy v 16:15. Prvních 45 minut je matematika a poté 45 minut český jazyk. Přihlásit se můžete na e-mailu marcela.fatrova@mensagymnazium.cz.

 • Pokud nastoupíte na kurzy až nyní, je cena 1000 Kč. Kurzovné se platí na účet školy 1031690918/6100 , do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "přípravný kurz k PZ". Kurzovné je možné výjimečně uhradit i v sekretariátu školy hotově.
 • Případné vaše další dotazy ráda zodpovím na e-mailu marcela.fatrova@mensagymnazium.cz nebo na telefonu 724141928.

S pozdravem
M. Fatrová, zástupkyně ředitelky
Mensa gymnázium, o.p.s.
tel.724141928

 

Pozvání na Den otevřených dveří - 23. 2. 2022

Zveme všechny zájemce o studium na náš náhradní Den otevřených dveří, který se uskuteční
ve středu 23. 2. 2022 prezenčně ve škole.

 • Od 10:15 do 12 hodin proběhne prezentace o škole, dále návštěvníky seznámíme s průběhem přijímacího řízení, s našimi aktivitami, s koncepcí rozvoje kompetence k učení, s prací školního poradenského centra (školní psycholožka, speciální pedagožka), s tandemovou výukou a aj.
 • Od 12:15 do 13:50 budou probíhat ukázkové hodiny.
 • Současně bude probíhat od 10 h do 14 h Herní odpoledne, jehož součástí bude ukázka aktivit studentů – turnaj v piškvorkách, dámě, bridži a jiných deskových či logických hrách.

Součástí Dne otevřených dveří bude i malé občerstvení.

Den otevřených dveří je určen hlavně pro žáky 5. tříd ZŠ, budoucí primány, kteří by rádi studovali ve škole, která dává možnost mimořádně nadaným studentům uplatnit svůj potenciál. Těšíme se na Vás!!!

 

Videodokument o projektu Dotkni se vesmíru

Jak jsme vás již několikrát informovali, účastní se naši žáci dlouhodobého projektu Dotkni se vesmíru, jehož součástí bylo i vypuštění meteosondy. Nyní vám přinášíme stručný videodokument o projektu a jeho průběhu z rukou našich žáků.

https://ikaros.mensagymnazium.cz/

 

Den otevřených dveří

Vážení přátelé a příznivci Mensa gymnázia,
přestože jsme ještě ve středu byli přesvědčeni, že tentokrát se náš Den otevřených dveří dne 2. 2. 2022, na který jsme vás zvali, uskuteční prezenčně, ředitelka školy dnes rozhodla vzhledem k nepříznivé situaci jak u nás ve škole (přibývá počet žáků a hlavně učitelů v karanténě nebo izolaci, nemáme tedy jistotu, že bychom dokázali zabezpečit ukázkové hodiny a zbytek programu), tak i celkově v Praze o přesunu DOD původně plánovaného na středu 2. 2. do online prostoru a náhradní prezenční DOD uskutečnit až ve středu 23. 2. ve stejných časech a se stejným programem.

Zájemce tedy přivítáme na ONLINE Dni otevřených dveří dne 2.2. 2022 v 15 hodin. Připojení bude možné pomocí odkazu na schůzku v Teams, který bude od pondělí 31.1. viset na naší webové stránce www.mensagymnazium.cz v Aktualitách. Děkujeme moc za pochopení a těšíme se na Vás.

Odkaz zde: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/...

 

Mensa gymnázium hledá do svého týmu kolegu/kolegyni

Mensa gymnázium, o.p.s. hledá do svého týmu kolegu/kolegyni na pozici vedení archivu a spisové služby.
Zkušenost s touto prací nutná, práce na částečný úvazek. Nástup ihned. Kontakt: Mgr. Magda Kindlová, e-mail: magda.kindlova@mensagymnazium.cz, tel. 731 460 985.

 

Přípravné kurzy k přijímacím zkouškám

Na naší škole budou probíhat přípravné kurzy na společnou (státní) část přijímacích zkoušek.
Kurzy začínají v pondělí dne 10. 1. 2022 od 14:30 hodin v prostorách školy a konají se každé pondělí až do 11. 4. 2022.
Kurzy budou probíhat zatím prezenčně (může se změnit) v učebně Bi+Che ve 2. patře vpravo od schodů.
Kurzy trvají 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. končí vždy v 16:15. Prvních 45 minut je matematika a poté 45 minut český jazyk.

V těchto kurzech je stále volné místo, je tedy možné se ještě přihlásit. na e-mail marcela.fatrova@mensagymnazium.cz

Kurzy jsou zpoplatněny částkou 2000 Kč.

Kurzovné se platí na účet školy 1031690918/6100, do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "Přípravný kurz k PZ". Kurzovné je možné výjimečně uhradit i v sekretariátu školy hotově první den kurzu.

 

Maraton psaní dopisů - Amnesty International

Při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv se studenti sekundy zapojili do akce Maraton psaní dopisů, pořádané společností Amnesty International. Hodina probíhala tak, že si žáci přečetli příběhy vybraných nespravedlivě uvězněných a pak psali dopisy proti bezpráví na jejich obranu podle toho, kdo jim byl sympatický. Pro své dopisy si vybrali kluka z Běloruska, aktivistu z Guatemaly a novinářku z Číny. Dopisy budou hromadně odeslány tento týden.

Více o akci zde https://maraton.amnesty.cz/.

 

Účast naší šampionky v mezinárodní dámě na světovém šampionátu – Jana Schmidová

Naše šampionka v mezinárodní dámě Jana Schmidová ze sekundy byla minulý týden na Mistrovství mládeže v polské Szklarske Porebě, kde reprezentovala ČR v kategorii dívky do 13 let. Konkurence byla tvrdá, navíc se denně hrálo i několik hodin. Ale Jana se bojovala jako lev a nelenila ani po odehraných partiích, to si ještě odskočila se spolužačkou ze školy řešit na dálku Brloh-šifrovací hru, což bylo také komplikované, neboť kromě sněhu v Polsku padala i wifi. A po týdnu tvrdé dřiny hurá domů. Jana se sice neumístila dle svých představ, ale co by někteří dali za tato místa na MS (26. a 28. místo). A další týden bude prý ještě dávat mozek do normálu. Ale určitě to Janě přinese další nakopnutí do práce a rozhodně to stálo za to, atmosféra byla prý nepopsatelná. My moc gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů!!!

 

Mikulášská besídka - patroni pro primu

Když na naši školu nastoupí noví primáni, studenti z vyšších ročníků se každého z nich ujmou jako jejich ochránci, patroni. Pomáhají jim pak se vším možným a nemožným minimálně po celou primu, někdy i déle, a někdy se z nich dokonce stanou celoživotní přátelé. Patroni také pro své svěřence připravují různé akce. Jednou z nich byla i Mikulášská besídka, kdy dostali primáni od patronů drobné dárečky od anděla i pokárání od čerta.

 

Poděkování za dar

Moc děkujeme mamince naší studentky paní Kim za nádherný vánoční dar z klubu českých sběratelů lastur (www.cksl.cz), a to za 10 kusů nádherných a méně známých lastur do biologické sbírky školy.

 

Seriál o úspěšných absolventech pokračuje - Hanka Večeřová

Hanka Večeřová, která maturovala v předloňském školním roce, se již na škole věnovala biologii. Nyní v rámci pomaturitního studia se věnuje výzkumu, o němž vyšel i článek ve vědeckém časopise, jehož je Hanka spoluautorkou. My přejeme Hance soustu dalších vědeckých úspěchů a děkujeme za pochvalu, že jsme jí tak trochu i my pomohli vybrat životní dráhu.

https://www.biorxiv.org/content/...

 

Výsledky školního kola Lingvistické olympiády

Lingvistická olympiáda je jazykovědná soutěž určena pouze pro vyšší stupeň gymnázia. Celkem bylo možno získat 70 bodů. Ze všech 4 tříd se nejlépe umístili tito žáci a postupují do celostátního kola, které se bude konat v únoru 2022:

 • 1.místo - Damian Rosenbaum, septima (60,5 b.)
 • 2. místo - Martin Dedek, oktáva (58,5 b.)
 • 3. místo - Viacheslav Nikiforov, sexta (58 b.)
 • 4. místo - Benjamin Swart, septima (57,5 b.)
 • 5. místo - Richard Dobíšek, kvinta (56,5 b.)
 • 6. místo - Vojtěch Tvrdík, septima (48,5 b.)
 • 7. místo - Marek Valko, septima (47,5 b.)
 • 8. místo - Matěj Mothejzík, kvinta (41 b.)
 • 9. místo - Michal Flekač, septima (40,5 b.)

Všem gratulujeme a budeme držet palce!!!

 

Den otevřených dvěří online - odkazy pro připojení

Na Den otevřených dveří online ve středu 1. 12. 2021 od 15 hodin se připojíte zde:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join

od 16 hodin zde:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join

Odkaz na připojení k DOD se studenty dne 2. 12. 2021 od 15 hodin:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join

 

POZOR ZMĚNA - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ONLINE!!!

Vážení návštěvníci našich stránek a případní zájemci o studium a náš Den otevřených dveří,

s politováním vám musíme oznámit, že jsme se po dlouhém a pečlivém zvažování situace rozhodli zrušit náš první Den otevřených dveří dne 1. 12. 2021 PREZENČNĚ a změnit jeho formu na ONLINE. Prosíme tedy všechny, kdo se chtěl na první Den otevřených dveří dostavit, aby zůstal doma a buď se připojil ONLINE dne 1. 12. 2021 v 15 nebo 16 h k online DOD s vedením školy a případně dne 2.12. od 15 hodin se studenty školy, nebo využil k prezenční formě náš druhý Den otevřených dveří den 2. 2. 2022. Kontakt na připojení ke schůzkám ONLINE najdete od pondělí 29. 11. na našich webových stránkách v Aktualitách. Moc děkujeme za pochopení a těšíme se na vás alespoň v ONLINE prostoru.

 

MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. pořádá pro uchazeče o studium ve školním roce 2022/2023 DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 1. 12. 2021 a 2. 2. 2022

Zveme všechny zájemce o studium na náš první Den otevřených dveří, který se uskuteční ve středu 1. 12. 2021.

 • Od 10 do 12 hodin proběhne prezentace o škole, dále návštěvníky seznámíme s průběhem přijímacího řízení, s našimi aktivitami, s koncepcí rozvoje kompetence k učení, s prací školního poradenského centra (školní psycholožka, speciální pedagožka), s tandemovou výukou a činností některých našich kroužků.
 • Od 12:15 do 13:50 budou probíhat ukázkové hodiny.
 • Od 14 hodin se bude konat testování IQ pro zájemce (jednou z podmínek pro přijetí na naši školu je IQ nad 130 bodů) a současně bude probíhat Herní odpoledne, jehož součástí bude ukázka aktivit studentů – turnaj v piškvorkách, dámě, bridži a jiných deskových či logických hrách. Návštěvníci si budou moci zkusit pracovat s hlasovacím zařízením a prohlédnout si práce studentů. Také uvidí zajímavé fyzikální, chemické a biologické pokusy.

Součástí Dne otevřených dveří bude i malé občerstvení. Zájemce o IQ testování upozorňujeme, že pro bezproblémové a včasné zaslání výsledků IQ testů uchazečů o studium je nutné se předem přihlásit na webové adrese www.mensa.cz, abychom připravili dostatek testovacích sešitů a archů. Cena: 300,- Kč pro děti.

Den otevřených dveří je určen hlavně pro žáky 5. tříd ZŠ, budoucí primány, kteří by rádi studovali ve škole, která dává možnost mimořádně nadaným studentům uplatnit svůj potenciál. Těšíme se na Vás!!!

 

Jana Schmidová – nejmladší a velmi úspěšná účastnice na 22. MČR ve hře Zatre

Pokud nevíte, co je hra zatre, tak se jedná o deskovou hru, ve které kromě logiky hraje roli i prvek náhody. Autor hry Manfred Schüling označuje Zatre jako domino 21. století. Někdy se setkáte s označením číselné scrabble. Oboje má své opodstatnění. Hraje se s kostkami, jež vypadají jako půlky dominových kostek, a hrací plán svým rozložením a hra některými pravidly připomínají scrabble. Název Zatre je odvozen ze slova Zahlentreppe (číselné schody). Nejlépe je to vidět tak v jedné třetině hry – rozložení kostek na ploše se jinak než schodiště dá těžko nazvat. Hra jistě potěší každého, kdo si rád hraje s čísly a rád kombinuje. http://www.zatre.cz/uvod.php.

Naše žákyně Jana Schmidová se zúčastnila 22. MČR v této hře, kde soutěžili dohromady junioři i dospělí a Jana jako nejmladší účastnice mezi nimi obsadila skvělé 13. místo!!! Moc gratulujeme!!!

 

Debatní klub na Prvním turnaji anglické Debatní ligy

Míša Dekařová, Emma Štěpánová, Adam Celecký (všichni ze sexty) a Vojta Tvrdík (septima) se o víkendu 19. - 21. listopadu zúčastnili Prvního turnaje anglické Debatní ligy. Se svými oponenty se snažili najít odpovědi na otázky, jestli by EU měla mít jednotná pravidla pro fungování trhu, jestli je chybou ústup od jaderné energie, a na odlehčení také, jestli by měli rodiče mezi prostředky výchovy řadit výhružky, které není možné naplnit, jako strašení čertem nebo zanechání dítěte v supermarketu.

Debatéři měli velmi těžkou startovní pozici. Nejen že Adam s Vojtou se účastnili debatního turnaje úplně poprvé, ale dokonce museli svou premiéru zvládnout v anglickém jazyce. I přesto předvedl tým skvělé výkony. Přesvědčivá výhra dvou z pěti debat znamenala v konkurenci dalších 15 týmů z celé České republiky konečnou 8. příčku, což je v rámci prvního turnaje výborné umístění. Tým má velmi dobře našlápnuto se v dalším průběhu sezóny kvalifikovat do celostátního finále.

Nyní se debatéři začínají připravovat na prosincový otevřený turnaj, který proběhne o víkendu 17. - 19. prosince.
Barbora Lacinová

 

Náboj Junior 2021 - obrovský úspěch!!!

Dne 19. listopadu se tým kvartánů ve složení Adam Dedek, Kamila Poláková, Matyáš Rexa a Ludmila Šírová zúčastnil mezinárodní matematicko-fyzikální soutěže Náboj Junior.

V konkurenci 1003 týmů i ze Slovenska, Španělska, Francie a Polska se náš tým umístil na skvělém 25. místě (16. místo mezi 276 týmy z Česka). Ještě 15 minut před koncem dvouhodinové soutěže byl náš tým v rámci ČR na skvělém průběžném 4. místě! V hektickém pětiminutovém závěru už ale naši reprezentanti nepřipsali další body, a tak soutěž dokončili s úspěšným řešením 28 čím dál tím náročnějších matematických a fyzikálních úloh. To samo o sobě je obdivuhodné! Žádný tým z Francie a Španělska nevyřešil více úloh a jen 6 týmů ze Slovenska a 2 z Polska byly úspěšnější. V Česku se tak sešla celkově nejsilnější a nejúspěšnější konkurence.

Náš tým a jeho členové si zaslouží velké ocenění za nasazení, prokázané schopnosti, znalosti a dovednosti i za příkladnou reprezentaci školy. Pro účastníky soutěže to jistě byla i dobrá zkušenost s prací v týmu. Moc všem gratulujeme!!!!!

 

Turistický průvodce Toulky po zaniklé Šumavě

Jak jsme již informovali dříve, naši dva studenti oktávy v rámci své ročníkové práce pracovali na průvodci po zaniklých místech Šumavy. Výsledkem jejich více než ročního úsilí je tištěný průvodce, jehož vydání financoval Nadační fond Matyáše Kosíka a který může být pro mnohé zájemce užitečným společníkem při cestě po šumavských památkách, o kterých třeba někteří již ani neví, protože některé již zanikly. Součástí brožurky jsou kromě popisků památek i odkazy na interaktivní mapy přes QR kódy s vyznačenými objekty, návrh 10 pěších tras po těchto zaniklých osadách a objektech, zajímavé dobové fotografie a podrobné mapky s vyznačenými trasami a jejich popisy.

Pokud byste měl někdo o průvodce zájem, pište na marcela.fatrova@mensagymnazium.cz, abychom věděli, zda bude potřeba dotisk. Průvodce je k nahlédnutí ve škole u Mgr. M. Fatrové, případně přímo u autorů Honzy Nováka a Jakuba Buřila z oktávy.

 

Vítězi krajského kola Logické olympiády v Praze se stali bratři Adam a Martin Dedkové z Mensa gymnázia!!!

V pátek 5. 11. se konala krajská kola Logické olympiády ve všech kategoriích. A ve dvou z nich zvítězili naší žáci oktávy a kvarty, bratři Adam a Martin Dedkovi.

Moc gratulujeme a budeme držet palce ve finále, které se uskuteční 29. 11. v Míčovně Pražského hradu.

 

Johana Jaklová a Dětská vědecká konference

Dne 6.11. proběhly prezentace účastníků Dětské vědecké konference. Této konference se zúčastnila i žákyně naší školy Johana Jaklová z tercie, která prezentovala svoji seminární práci ze sekundy s názvem Bio nebio jedno rajče. Její projekt byl součástí projektu Grantové agentury ČR s názvem Skupinové interakce azolových pesticidů a jejich efekt na esenciální enzymy.
Johanky prezentaci si můžete pustit zde (od času 31:40): https://www.youtube.com/watch?v=w8d-htP1sEg

Moc gratulujeme k čestnému uznání!!!

 

Úspěchy v Logické olympiádě

I letos se mnoho žáků Mensa gymnázia zapojilo do celostátní soutěže, kterou pořádá Mensa České republiky - Logické olympiády. V nominačním kole několika žákům úlohy velmi sedly a díky tomu se jim podařilo probojovat do krajského kola, které se bude konat dne 5. 11. 2021. V kategorii B (2. stupeň ZŠ+ stejné ročníky víceletých gymnázií) tak budeme držet palce těmto žákům: Jakubu Soukeníkovi ze sekundy, Kamile Polákové, Vítkovi Strmiskovi a Adamu Dedkovi z kvarty, v kategorii C pro SŠ Richardu Dobíškovi z kvinty, Adamu Celeckému a Slávkovi Nikoforovi ze sexty a Martinu Dedkovi z oktávy. Všem gratulujeme a budeme držet palce v kraji!!!

 

Les do kapsy

Naši studenti v rámci projektu ZŠ Jana Wericha a hnutí Tereza sázeli v rámci Dne stromů tzv. Les do kapsy. Že příroda dělá lidem dobře, je jasná věc. Ale výzkumy dokázaly, že stromy v blízkosti školy i zlepšují známky. A jak takový les do kapsy vypadá a jaký má význam? Je to hustý lesík z původních stromů a keřů na ploše o velikosti cca 200 m2. V areálu školy vznikl lesík o velikosti 400 m2. Ačkoli je malý, přináší velké výhody – maximálně se využije plocha, hustě nasázené stromy rostou pak rychleji do výšky, les bude poskytovat stín, příležitost pro učení a relaxaci, ročně pohltí asi 500 kg CO2, zachycuje a filtruje srážky, zlepšuje kvalitu ovzduší, tlumí hluk ve městě aj.

Les do kapsy vznikl v prostoru areálu ZŠ Jana Wericha u hřiště v úterý a středu 20. a 21. 10. 2021. Ve středu akci slavnostně uzavřeli i paní ředitelky obou škol a konaly se doprovodné akce pro nejmladší žáky. Projekt je realizován za podpory HMP a ve spolupráci se vzdělávacím centrem Tereza a Ing. Vladimírem Janečkem, Ph.D z ČZU.

 

Štěpán Lainer - MS v akrobatickém rokenrolu

Jak jsme již informovali, Štěpán se probojoval na semifinále Mistrovství světa v akrobatické rokenrolu jako reprezentant České republiky v kategorii junior, které se konalo 23.10.2021. Jsme velice pyšní na jeho postup a hlavně na konečné vybojované 13. místo. Kromě rodiny fandila i celá jeho třída.

Moc gratulujeme!!!

 

Nadační fond Matyáše Kosíka – informace o příjmech na účtu fondu a udělování stipendií

PDF
Nadační fond Matyáše Kosíka – informace o příjmech na účtu fondu a udělování stipendií
 

Projekt Y.E.S. G.R.E.E.N.

Studentky sexty Elsa Alexiane Bauduin, Marie Benešová, Jana Czechowská a Marie Lesse se zúčastnily druhého mezinárodního setkání v rámci ekologického projektu Y.E.S. G.R.E.E.N., které se po roční pauze způsobené pandemií covidu 19 uskutečnilo v Litvě. Téma setkání bylo “Preservation of species, diversity as a basis for sustainable development of the biosphere”.

Kromě toho, že si připravily prezentaci na toto téma, studentky psaly také ekologickou pohádku “Lilek the rabbit” a zapojily se do tvorby dalších ekologických pohádek ve smíšených mezinárodních týmech a dalších aktivit. Pro ten účel několikrát navštívily litevskou školu v Kaltinėnai - Kaltinėnai Aleksandras Stuglinskis Gymnasium.

Mimo ekologickou část projektu studentky také blíže poznaly litevskou kulturu a historii, navštívily nejvýznamnější památky v okolí a navázaly nová přátelství.

 

Sezóna Debatního klubu zahájena

Ema Bosáková, Anna Belatková, Kristián Čech, Petr Kosička (z tercie) a David Briet (ze sekundy) reprezentovali náš Debatní klub na školení debatérů, rozhodčích a učitelů, které jako již tradičně zahájilo sezónu Debatní ligy Asociace debatních klubů. V rámci školení se žáci seznámili s pravidly a principy soutěžního debatování a někteří z nich si debatu také úplně poprvé vyzkoušeli. Zabývali se například otázkou, jestli by odborná literatura měla být lidem poskytována zdarma, nebo tím, zda by měly být hodiny výtvarné a hudební výchovy na druhém stupni ZŠ nahrazeny dalšími hodinami informatiky. V debatách si vedli velmi dobře, rozděleni do dvou týmů utržili ve čtyřech debatách tři výhry. Debatní klub se nyní začíná připravovat na první turnaj Debatní ligy, který proběhne o víkendu 22.-24. října 2021.

 

Světový pohár v akrobatickém rokenrolu - Štěpán Lainer

V sobotu se konal světový pohár juniorů v akrobatickém rokenrolu v Bratislavě. Česko nesmělo chybět. Žák třídy sexty Štěpán Lainer se svojí partnerkou se dokázali probojovat do semifinále mezi 14 nejlepších párů Evropy. Moc gratulujeme k velkému úspěchu!!!

 

Dotkni se vesmíru

Sraz jsme měli v 7:00 hodin u sídla Českého hydrometeorologického ústavu, odkud se Ikaros také po zkoušce a naplnění balonu heliem v 8:01 vznesl.

Nakonec vystoupal až do výšky 37 kilometrů, ze které se po prasknutí balonu snášel k zemi.

Oproti místu přistání předpovídanému včera večer u obce Vlkava, SV od Milovic, jsme ho nakonec dosledovali a ulovili na sklizeném makovém poli mezi Ledci a Prodašicemi. Sonda stále vysílala, byla takřka neporušená a cestou nasbírala jak meteorologická data, tak nafotila stovky fotek. Vše nám klaplo na jedničku!

Já byl tentokráte jen prostředník a také šofér

Studenti si vše řešili, rozhodovali a domlouvali sami, jsem na ně hrdý!

Mgr. Martin Kulhánek

 

Rozhovor s naší bývalou studentkou Rózou Havelkovou

Přečtěte si hezký a zajímavý rozhovor s naší absolventkou Rozálií Havelkovou. My za školu přejeme hodně dalších úspěchů a lásky a vášně do života. www.idnes.cz/revue/spolecnost/...

 

Jana Schmidová – postup na MS v mezinárodní dámě

Žákyně sekundy Jana Schmidová dosáhla úžasného úspěchu – podařilo se jí probojovat na Mistrovství světa v mezinárodní dámě, které se bude konat v turecké Antalyi 29. 11.-5. 12. 2021 (https://www.fmjd.org/?p=calend). Moc gratulujeme!!! Bude závodit v kategorii dívek do 13 let.

 

Školní turnaj v mezinárodní dámě s holandským trenérem

Dostali jsme úžasnou nabídku na uspořádání turnaje v mezinárodní dámě s holandským trenérem Ton van der Ploegem, který pracuje s mládeží v Holandsku a po světě jezdí pořádat turnaje a prezentovat hru a pravidla mezinárodní dámy. Holandský trenér byl v Praze jen týden, takže byl je na pár vybraných školách. Spolu s ním přijel i RNDr. Lumír Gatnar, člen výboru České federace dámy a trenér. Turnaji předcházela prezentace tohoto sportu ve třídě primě a sekundě společně s naší žákyní sekundy Janou Schmidovou, která se nominovala na mistrovství světa v tomto sportu. Náš školní turnaj se uskutečnil v pondělí 20. 9. 2021. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, nižší stupeň gymnázia a vyšší stupeň gymnázia. Pořadí v obou kategoriích bylo následující:

 • nižší stupeň: 1. místo: Jana Schmidová (sekunda), 2. místo: Filip Hrubý (sekunda), 3. místo: Filip Prokop (kvarta)
 • vyšší stupeň: 1. místo: Adam Celecký (sexta), 2. místo: Petr Mach (sexta), 3. místo: Kryštof Pravda (oktáva)

 

Štěpán Lainer – nominace na MS v akrobatickém rokenrolu

Gratulujeme studentu sexty Štěpánu Lainerovi, který se v sobotu 18. 9. 2021 na soutěži CENA TŠ TWIST ŘÍČANY v kategorii Junior nominoval se svojí partnerkou ze třetího místa do reprezentace České republiky na Mistrovství světa v akrobatickém rokenrolu!!! Mistrovství světa se bude konat 23. 10. 2021 v Charkově na Ukrajině.

Video z jeho sobotního vystoupení zde: https://youtu.be/3ntE_NDQyX8

 

Ben Swart ze septimy – úspěch v soutěži CEOI

Central European Olympiadin Informatics (CEOI) je každoroční soutěž v programování pro středoškolské studenty ze zemí středoevropského regionu. Každá z účastnických zemí na ni vysílá čtyřčlenný tým a dva vedoucí, výjimky požívá organizující země (jednotlivé státy se v organizování nepravidelně střídají), která může mít týmy dva až tři. To, kdo pojede, si státy určují zpravidla podle národních programátorských soutěží. Vlastní soutěž probíhá ve dvou dnech, ačkoliv soutěžící v hostitelském státu pobývají téměř týden – zbytek času věnují vzájemnému sbližování a poznávání cizích kultur. Každý soutěžní den se na pět hodin sejdou u počítačů a tam dostávají za úkol vymyslet a implementovat algoritmus v jazycích C/C++/Pascal podle zadání. Letos soutěž probíhala v chorvatské Záhřebu ve dnech 1.-5. září 2021. Ben Swart obsadil v soutěži 18. místo ze 48 účastníků, což je podle pravidel CEOI bronzová medaile.

Gratulujeme k obrovskému úspěchu!!! Výsledková listina zde: https://ceoi.hsin.hr/ranking/Ranking.html

 

Studentské volby

V pondělí 20. 9. 2021 na naší škole proběhly studentské volby nanečisto, které uspořádali převážně studenti oktávy. Jde o projekt Člověka v tísni a Jednoho světa na školách (jsns.cz/projekty/studentske-volby). Hlasovali zvlášť žáci do 15 let a žáci nad 15 let. Volební účast na naší škole byla celkem 52, 6 %.
Výsledky voleb zde:

 • PIRSTAN – 43, 9 %
 • SPOLU – 33, 7 %
 • ZELENÍ – 8, 2 %
 • ANO – 3, 1 %
 • Levice – 2 %
 • Přísaha - 2 %
 • Nevolte.Urza.cz - 2 %
 • SPD – 1 %
 • ČSSD– 1 %
 • Cibulka/Pravý blok– 1 %
 • Senioři 21– 1 %
 • Koruna česká– 1 %