Bára Přikrylová - absolutní vítězka českého kola soutěže Nespresso Talents 2021!!!!

Studentka septimy Bára Přikrylová (vystupující pod uměleckým jménem Bára Meda Cohen) si z předávání cen za české kolo soutěže Nespresso Talents 2021 na karlovarském filmovém festivalu přivezla nejen mnoho zážitků, ale hlavně absolutní vítězství v české sekci této soutěže a s tím spojenou odměnu - šek na 3000 euro!!!!

Nespresso Talents již pošesté vyhlásil soutěž, kterou vyzval amatérské filmaře k natočení krátkého vertikálního snímku. Vítěze pak nemine finanční odměna i pozvánka na festival v Cannes nebo v Karlových Varech. Tématem letošního ročníku soutěže bylo Činy jsou více než slova. Bára zvítězila se svým snímkem Love, Edith, o kterém jsme již psali. Na otázku, jak naloží s tolika penězi, odpověděla Bára, že je pravděpodobně využije na další krátkometrážní film. A v kuloárech se už šušká, že by poté ráda natočila celovečerní film s Janem Hřebejkem.

Moc gratulujeme k vítězství a přejeme další filmařské úspěchy!!!

Více podrobností zde.

 

Úspěchy v soutěži Jáma lvová

ČVUT pořádá pro žáky ZŠ a SŠ a příslušných ročníků víceletých gymnázií korespondenční soutěž Jáma lvová na pomezí matematiky a informatiky. Cílem je ukázat, že studium techniky není něco, čeho by se měli lidé bát, ale naopak je to zábavná a vzrušující cesta za poznáním. Během školního roku probíhají tři kola korespondenční soutěže, o prázdninách je pak pro řešitele připraven letní tábor, kde kromě technicky zaměřených přednášek mají účastníci možnost seznámit se jak se sebou navzájem, tak s organizátory – studenty ČVUT a získat tak lepší povědomí o studiu na vysoké škole. V průběhu tábora se také každý z účastníků spolupodílí na projektu dle vlastního výběru. Tři naši žáci se umístili na skvělých místech: Richard Dobíšek (kvarta)- 2. místo, Jana Schmidová (prima) - 5. místo, Daniel Kincl (prima) - 12. místo. Všem gratulujeme!!!

 

Bára Přikrylová - snímek Edita na KVIFF

Krátkometrážní snímek naší studentky Báry Přikrylové s názvem Já, Edita/Love, Edith, se kterým se zúčastnila soutěže Nespresso Talents 2021, je tak dobrý, že byl nominován na soutěžní přehlídku na Karlovarském filmovém festivalu!!!! Snímek je tematicky zaměřen na LGBT+ komunitu. Měl by dodat odvahu ke coming outu a přijetí sebe sama. Nabízí nahlédnutí do mysli trans lidí. Stereotypy v podobě slov, které vtiskáváme do duší jiných lidí, nemají takovou váhu jako naše vlastní činy. Dají se totiž kdykoli smýt.

Odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=4qkrHX424N4

 

Poslechněte si covidovou píseň žáků kvinty

Uplynulý školní rok byl pro všechny studenty náročný a hlavně distanční. Proto jsme s KVINTOU v rámci hudební výchovy složili vlastní píseň, která se snaží podívat se na celou situaci s trochou nadsázky. Snad se nám to povedlo! Hudba i text je autorským dílem studentů kvinty. Přikládáme text, abyste si mohli zazpívat s námi.

COVIDOVÁ:

1)
Dnes nás netrápí
Tramvají výluka
Je to horší
Je distanční výuka
Počítač zas se divně
Aktualizuje
Naše vzdělání mu
Nejspíš jedno je

2)
Ve škole bys asi
Těžko usnul v hodinách
Doma můžeš klidně
Klidně ležet v peřinách
Možná by sis měl taky
Dělat ňáký poznámky
A ne na tajnej mejdan
Sepisovat pozvánky

REF:
Rok už to trvá – pandemie
A mě přepadá – hysterie
Spolužáky už – nepoznávám
Po ránu totiž – sotva vstávám
Nejdřív roušky pak – respirátor
Potřebuješ snad – inhalátor
Ani do školy – netrefím
Kdypak skončí to – co já vím

3)
Učitel po žákovi
Pochtívá odpověď
A uvažuje přitom
Že dá zítra výpověď
Žák jeho otázku
Vůbec neslyšel
Napsal „seklo se to“
A v tichosti odešel
REF:
Rok už to trvá – pandemie…

 

Úspěchy v soutěži Pangea

Konec školního roku je již tradičně spojen s finálovým dnem v matematické soutěži Pangea (soutěž pro žáky 4. - 9. třídy). 17. června proběhlo nejdříve odložené finále za loňský rok, den nato bylo letošní finále. Naše škola neměla nouzi o finálovou účast v obou dnech. Do finále soutěže se probojuje pouze 60 nejlepších řešitelů v rámci všech 6 kategorii (letos se soutěže zúčastnilo celkem 28 667 žáků, loni 56 211). Výsledky našich? Posuďte sami!!

Loňské finále:

Kategorie 9. ročník: Viacheslav Nikiforov 2. místo, Adam Celecký 3. místo, Jan Strmiska 11. místo
Kategorie 8. ročník: Richard Dobíšek 4. místo, Jan Slíva 7. místo

Letošní finále:

Kategorie 9. ročník: Vojtěch Procházka 3. místo, Richard Dobíšek 8. místo
Kategorie 8. ročník: Vít Strmiska 11. místo, Adam Dedek 13. místo
Kategorie 6. ročník: Václav Budil 4. místo, Jana Schmidová 5. místo

Všem našim žákům děkujeme za skvělou reprezentaci školy! Je vidět, že s matematikou si rozumíme i v závěru školního roku!

 

Debatní liga 2020/2021 úspěšně u konce

Naši debatéři za sebou mají náročnou a bohatou sezónu. V české Debatní lize i v anglické Debate League reprezentovaly naše gymnázium tři debatní týmy. Tým KPSPSMR ve složení: Jakub Hampl a David Huml z oktávy a Michaela Dekařová a Emma Štěpánová z kvinty, tým Normíci ve složení: Kristián Čech, Vojtěch Mrštný, Petr Kosička a Jakub Novák ze sekundy a tým Každá pec jiná pes, který tvořila Denisa Radová z tercie společně se dvěma hostujícími debatéry.

Přestože se debata přesunula do online prostředí a některá témata byla opravdu náročná, debatéři neztratili motivaci a zápal a celý rok se svědomitě na všechny turnaje připravovali. Hlavním tématem jarní části soutěže se stala KLDR, další teze byly vybírány z okruhu „Média". Tým Normíci se po ukončení oficiální soutěže zúčastnili ještě otevřeného turnaje, kde si debatéři mohli vyzkoušet o něco uvolněnější a zábavnější teze, jako například: „Filmy a seriály by se neměly točit podle příběhů z knih."

Zkušenější starší debatéři z týmu KPSPSMR se umístili na celkovém 10. místě ze 31 zúčastněných týmů, což je výborný výsledek. Mimo jiné se týmu povedlo na dvou turnajích umístit na stupních vítězů a Jakub Hampl se stal nejlepším řečníkem Druhého anglického turnaje. Pro mladší debatéry byla tato sezóna premiérou, rozhodně se ale nenechali zahanbit a mají na svém kontě několik vyhraných debat. Co je ale hlavní - všichni debatéři si z uplynulé sezóny odnáší spoustu cenných zkušeností, zážitků a chuť pustit se do debaty příští rok znovu.

Míša Dekařová vykreslila svůj pohled na debatování a uplynulou sezónu v časopisu Archa. Její článek si můžete přečíst zde: https://www.adam.cz/vysla-archa-cislo-4-2021-s-evropskym-obsahem-vlastne-presahem/

Barbora Lacinová

 

Absolventi kurzů CTM

Několik našich studentů se již na začátku školního roku vrhlo do práce na plnění povinností k dobrovolných vzdělávacích kurzech CTM (více viz https://www.ctm-academy.cz/). Každý si vybral kurz dle svého zájmu. A po celoroční práci přišla zasloužená odměna v podobě diplomu za úspěšné absolvování kurzu. Všem gratulujeme!!!

Seznam absolventů:

Start with Science - Bakoš (prima)
Introduction to Scratch - Bakoš (prima),
Math for 6th and 7th Grades - Klement (tercie), Brabec, Cimburek, Dolejš, Fuchsová, Mrštný, Baumruková, Herman, Volemanová, Waldaufová, Novák (všichni sekunda)
Start with Creative Writing - Klement (tercie)
Anatomy and Physiology - Sionková (kvarta)
Pre-Algebra - Futejová (kvarta)

 

Johanka Jaklová - příspěvek v časopise Vesmír

Dovolujeme si vás informovat o dalším skvělém úspěchu naší sekundánky Johanky Jaklové. V prázdninovém čísle časopisu Vesmír jí vyjde článek týkající se popularizace výsledků jejího letošního projektu Bio ne-bio. Vy ho máte k nahlédnutí již nyní. Moc gratulujeme!!!

 

Klára Sionková z kvarty - golfová naděje

Gratulujeme studentce Kláře Sionkové k obrovskému úspěchu v golfovém turnaji, kde obsadila skvělé 3. místo v konkurenci 90 hráček z 24 zemí světa!!!
Více zde: https://isport.blesk.cz/clanek/...

 

Chemická olympiáda

V krajském kole CHO v kategorii C Slávek Nikiforov a Michal Flekač skončili na krásném 7. a 8. místě (ze 64 soutěžících). Vojta Procházka, Richard Dobíšek a Ludmila Šírová skončili na 17., 18. a 20. místě v kategorii D. Všem moc gratulujeme.

 

Dar škole – paní Tereza Kim

Děkujeme paní Tereze Kim, mamince naší studentky Nari Kim z primy, že darovala škole dvoje analytické váhy a různé laboratorní sklo z vyřazených věcí z lékárny Nemocnice Na Františku.

 

Studentská Thálie – vítězka Bára Přikrylová

Na letošní soutěžní přehlídce Studentská Thálie se předvedla naše studentka sexty Bára Přikrylová se svojí experimentální zpovědí "všudedobředomanejhůř". Byla to výpověď o znásilnění, snahou studentky bylo ukázat ostatním, že na tyto věci nejsou samy. Performance Studentské Thálie se uskutečnila v experimentálním studiovém prostoru Divadla X10, a to v neděli 13. června 2021. Dramaturgie soutěžní přehlídky opět zahrnovala Autorské tvary napříč žánry v časové stopáži od jedné do patnácti minut.
A porota Báry scénické vystoupení ocenila 1. místem!!! Gratulujeme!

 

Bára Přikrylová – vítězka literární soutěže v kategorii poezie

Na začátku školního roku jsme posílali několik básní dvou studentek sexty do literární soutěže Můj svět 2021, kterou pořádá Knihovna ve Frýdku-Místku. A nyní jsme obdrželi výsledky a byli jsme velmi příjemně překvapeni – Bára Přikrylová obsadila 1. místo ve své věkové kategorii v sekci Poezie.

 

Návštěva přátel z bulharské školy Vasil Levski z Velingradu

V týdnu od 7. do 11. 6. nás navštívili naši bulharští přátelé – pan ředitel Emil Mollov a Ludmila Ryžuk- na naší škole v rámci jejich projektu Erasmus+. Cílem bylo stínování a sdílení příkladů dobré praxe. Kolegové tak měli možnost poznat několik hodin výuky v naší škole, zjišťovali informace o výuce nadaných i dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, zajímali se o průběh distanční výuky, práci s ICT technikou v hodinách a o mnoho dalšího. Věříme, že si odvezli mnoho nových poznatků a zkušeností a že se brzy uvidí s našimi kolegy a dětmi v rámci projektu Yes Green.

 

Návštěva doc. RNDr. Antona Markoše na MG

Ve středu 9.6. u příležitosti vydání knihy Zahalená planéta navštívil Mensa gymnázium autor knihy doc. RNDr. Anton Markoš, CSc. Spolu se svým bratrem, fyzikem na UK, Peterem Markošem se v knize snažili přiblížit problematiku globálního oteplování, a to velmi čtivým a přehledným způsobem. A naši studenti septimy měli skvělou příležitost to s jedním z autorů knihy probrat naživo. Věřím, že všichni po této akci budou hlouběji o dané problematice přemýšlet. Jde totiž o budoucnost.

 

Po stopách českých skladatelů

Po dlouhé době jsme měli možnost v rámci předmětu HUDEBNÍ VÝCHOVA navštívit s Kvintou Národní muzeum, konkrétně expozici "Slavní čeští skladatelé". Byla to příjemná návštěva, obzvlášť nás zaujala světelná show na hudbu Dvořáka či Smetany.

Petr Kubačák

 

Nové výsledky PZ po náhradním termínu

PDF
Výsledky přijímacího řízení
 

Infografika ČR

Zatímco se právě dnes studenti středních škol vrací k prezenčnímu studiu, zde se můžete podívat na jednu z mnoha prací, které vytvářeli během období distanční výuky studenti kvinty. Jakub Milštajn a Matěj Peychl se zabývali dohledáváním statistických dat, konkrétně jaké byly hodnoty v rámci cestovního ruchu před, a jak jej ovlivnila pandemie koronaviru.
Výsledky svého hledání "přetavili" do infografiky. Posuďte sami, jak se jim práce povedla.

PDF
Infografika ČR
 

Výsledky přijímacího řízení

PDF
Výsledky přijímacího řízení
 

Dobrovolnická práce na JIP - Míša Kovářová

Žákyně oktávy Míša Kovářová pracovala jako dobrovolnice na JIP. Sama o tom napsala následující:

Pracovala jsem na jednotce intenzivní péče na covid oddělení, kde jsem měla 3 noční směny po 12 hodinách. Zážitek to byl silný a zkušenost určitě užitečná. Za těch pouhých 36 h jsem zažila to nejlepší, a to když byl pacient přesunut na standardní pokoj, i to nejhorší, kdy nám pacient odešel. Jsem ráda, že mě v tomto mém rozhodnutí pomáhat podporovala jak rodina, tak i škola. Prosím dávejte se na sebe pozor a chraňte se. Noste ochranné pomůcky a posilujte imunitu ať sestřičkám nepřiděláváte práci a tato hrozná doba bude rychleji za námi.

 

Úspěch v Astronomické olympiádě

Žačka tercie Lída Šírová a žák kvarty Vojtěch Procházka se probojovali do finále Astronomické olympiády, kde obsadili úžasné 13. a 14. místo.
Moc gratulujeme k úspěchu!!!

 

Projekt Dotkni se vesmíru frčí dál

Sledujte všechny informace o projektu na našich fb stránkách a na super webu:

https://ikaros.mensagymnazium.cz/

https://www.facebook.com/MGIkaros

 

Krásný a smysluplný projekt Daruj tašku - M. Pavlíková a M. Valentová

Dobrý den, vážení studenti, vážení učitelé,

jsme studentky kvarty a letošní projekt děláme na téma udržitelná móda a problémy dnešního módního průmyslu.
V rámci našeho projektu jsme si připravily aktivitu Daruj tašku.

O co se jedná?

Darujte tašku oblečení. Naplňte ji kousky, které už nenosíte nebo nechcete. Oblečení by nemělo být roztržené, ani zničené. Tašku, pak můžete buď darovat do charitativních center, nebo ji jednoduše vložit do kontejnerů s oblečením. Také ji můžete darovat přímo někomu, kdo se nachází v těžké situaci. Oblečení si můžete i vyměnit s kamarádem, abyste si obnovili Váš šatník. Komu tašku darujete, je na Vás.
Do aktivity zapojte svoji rodinu, kamarády a širší společnost. Čím více lidí se zapojí, tím lépe! Na velikosti tašky nezáleží. Taška může být klidně darovaná za celou rodinu.
Hlavním cílem této aktivity a našeho projektu je zabránění vyhazování oblečení, které je stále k použití. Tím zamezíte plýtvání a najdeme udržitelnou cestu, jak kousky, které nám leží v šatníku smysluplně využít.
Navíc můžeme společně pomoci a vykouzlit úsměv na tváři druhých.

Tašku nám po naplnění vyfoťte. Poté nám fotku pošlete na email nebo přes teams, abychom věděly, že jste se zapojili. Rády se o Vás pak zmíníme na projektovém dni. Budeme rády za Vaši zpětnou vazbu, nebo dotazy.
Fotky svých tašek posílejte na:

marianne.pavlikova@mensagymnazium.cz, ema.valentova@mensagymnazium.cz

Moc Vám děkujeme a přejeme krásný den:-)
Marianne Pavlíková a Ema Valentová

 

Matematická soutěž Náboj - 2. a 3. místo z celé ČR ze 170 účastníků!!!

Náboj je mezinárodní matematická soutěž pořádaná pro pětičlenné týmy středoškoláků. Cílem je za 2 hodiny vyřešit co nejvíce matematických úkolů.

V letošním roce se zapojili do této soutěže v kategorii Junior (sexta) 2 týmy z naší školy, a to ve složení:

Tým A: Adam Celecký, Vojtěch Kadeřábek, Viacheslav Nikiforov (všichni kvinta), Vojtěch Tvrdík. Benjamin Swart (oba sexta),

Tým B: Richard Dobíšek, Vojtěch Procházka, Jan Slíva (všichni kvarta), David Černík, Martin Truksa (oba sexta).

Konkurence byla opravdu velká – zúčastnilo se celkem 591 týmů z 11 zemí, z toho 170 týmů bylo z ČR. A co víc, v rámci ČR šlo téměř ve všech případech o studenty gymnázií.

A jak jsme dopadli?

Ze 170 týmu v ČR se náš tým B umístil na úžasném 3. místě!!!
Tým A byl ještě o jednu příčku na tom lépe a obsadil nádherné 2. místo!!!
První místo jim opět uteklo podobně jako na podzim pouze o vlásek. I přesto jde o mimořádný matematický úspěch. Všem našim reprezentantům moc gratulujeme k úspěchu a zároveň děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Kompletní výsledky lze najít na stránce: https://math.naboj.org/archive/...

 

Galerie Mensa je tu!!!!

Nedávno jsme vás informovali o připravovaném projektu o virtuální galerii. Nyní již je projekt realitou. Vkládáme odkaz a info od naší studentky Terezy Götzové, na kterém je v tuto chvílí dostupná virtuální výstava Galerie Mensa! Jsme pestrý kolektiv- nenechte si to ujít! V galerii jsou zároveň k přečtení veškerá letošní vydání školního časopisu Menses, tak si běžte počíst a nebojte se do jeho tvorby zapojit!!! Stránka je ve zkušebním režimu !! Proto Vám zatím doporučuji prohlídku galerie na počítači, ale je samozřejmě možný i omezený náhled z mobilu. Pokud se chcete do projektu jakkoliv zapojit neváhejte se mi ozvat)

Přejeme spousty inspirace.

Tereza Götzová
https://terezagoetzovagt.wixsite.com/galeriemensa

 

Úspěch v hudební soutěži

Daniil Petrikin, žák naší školy ze třídy SEKUNDA, se ve druhé polovině března zúčastnil 15. ročníku hudební soutěže DOREMIFA 2021, která je určená amatérským hudebníkům, žákům Základních uměleckých škol a Škol s rozšířenou hudební výchovou.

Soutěž pořádal DDM Stodůlky a Daniil ve své kategorii "Hra na klavír 6.-9. třída" získal 1. místo! Gratulujeme!

 

Důležité termíny maturitních zkoušek

PDF
Souhrn maturitních termínů
 

Hygienická opatření pro organizaci přijímacího řízení a maturitních zkoušek.

Pro uchazeče o studium a jejich zákonné zástupce a pro maturanty vkládáme informace o hygienických požadavcích na průběh přijímacích a maturitních zkoušek.

PDF
Mimořádné opatření MZ
PDF
Ochrana zdraví MŠMT
PDF
Hygienická opatření pro maturitní zkoušky
PDF
Hygienická opatření pro přijímací řízení
 

Kritéria přijímacího řízení 2021/2022

Byla vyhlášena kritéria přijímacího řízení na školní rok 2021/2022.

PDF
Kritéria přijímacího řízení 2021/2022
 

Projekt Dotkni se vesmíru

Dobrý den všem,
jste nadšenci do nových věcí a chtěli byste si něco nového vyzkoušet? Najít rozptýlení a výzvu v této neutěšené době? Nechci vás nudit sáhodlouhým textem, tedy stručně - a koho to zaujme, může se začíst dále...

Přihlásili jsme s paní ředitelkou školu do projektu stavby stratosferického balonu. Během jara a podzimu se v rámci něj dozvíte více o objevování vesmíru, můžete navštívit některé z ústavů AV ČR, a samozřejmě - budete se podílet na stavbě samotného balónu a jejího mapování.
Není to jen o fyzice, nebo meteorologii. Zapotřebí bude zapojit i astronomické, technické, programátorské, nebo výtvarné nadšence.
Pokud vás projekt zaujal, níže více informací.

Projekt začal symbolicky na Den učitelů 28. 3. 2021, ačkoli je to neděle (ostatně, učitelé neděle nemají)
Časová osa a podrobný popis projektu jsou dostupné v prezentaci na webu: https://dotknisevesmiru.cz/wp.../uploads/2021/02/prez.pdf

Firma Mapotic umožňuje zobrazení zapojených škol zde: Dotkni se vesmíru - školy. Na mapě jsou nyní zapojené školy s balóny /jedna je ze Slovenska/, další tam budou přibývat jako "lovci balónů" - budou značeny fialovou barvou.
Instagramový účet projektu je zde: https://www.instagram.com/dotknisevesmiru/
FB stránka projektu: https://www.facebook.com/dotknisevesmiru.cz

Na webu projektu vznikl odkaz na články a média: https://dotknisevesmiru.cz/index.php/napsali-o-nas/, kam budou vkládány články a odkazy na tiskové zprávy, reportáže atd.
Payload k balónu a přijímací stanice by měla do školy dorazit do konce dubna.
Balón budeme vypouštět ve spolupráci s ČHMÚ v Praze během září/října přímo z Prahy - Libuše.
Závěrečná konference k projektu proběhne pod patronátem Planetária Praha ve dnech 11. - 12. prosince 2021.
M. Kulhánek

 

Vyhlášení termínů maturitní zkoušky

Termíny didaktických testů z CJ, ČJL, MA a MA rozšiřující najdete v příloze. Na povinné i dobrovolné ústní maturitní zkoušky, praktickou maturitní zkoušku a obhajobu maturitní práce vyhlašuje ředitelka školy období od 1. do 4. 6. 2021.

PDF
MZ posunuté zkušební schéma jaro 2021.pdf

 

Další užitečný a milý projekt - Tereza Götzová

Přečtěte si Terezy výzvu a zapojte se!

Ahoj!
Ráda bych Vám nabídla možnost podpořit zdravotníky a pacienty po celé republice skrze projekt Energii lékařům.

Jak možná víte, už více než rok tým okolo tohoto projektu pomáhá personálu zdravotnických zařízení a domovů pro seniory tím, že posílá po celé republice balíčky s energií. Balíčky obsahují mimo pestrý mix nutričně hodnotných potravin, také dopisy, které si lékaři, lékařky a zdravotníci mohou přečíst, a které jim (jak víme z jejich vzkazů) dělají velkou radost.

Fyzickému a psychickému vypětí zdravotnického personálu se jako studenti snažíme ulevit přinejmenším tím, že zůstáváme doma a chováme se zodpovědně. Podporu ale můžeme vyjádřit i pomocí na pohled jednoduchých, ale často velice důležitých vzkazů a dopisů, kterými bychom ukázali, že si nasazení a odhodlání zdravotnického personálu vážíme.

Stačí pár minut našeho času, abychom udělali lidem, kteří se do naprostého vyčerpání starají o zdraví nejvíce ohrožených skupin, radost. Stačí napsat dopis a ukázat tak, že neuvěřitelnou pomoc lékařů vidíme, a vážíme si jí.

Jak by mohl takový dopis vypadat? Fantazii se meze nekladou! Pro inspiraci ale přikládám několik dopisů v příloze. ❤️ Oskenované dopisy (A4) posílejte na adresu: info@energiilekarum.cz odkud budou následně rozeslány tam, kde udělají největší radost.

Více o projektu Energii lékařům: https://www.energiilekarum.cz/ Pokud byste měli jakékoliv otázky, určitě mě neváhejte kontaktovat!
Pište mi na emailovou adresu tereza.gotzova@mensagymnazium.cz, nebo Teams.
Přeju krásný víkend a spoustu zdraví!
Tereza Götzová

PDF
Dopis lékařům
PDF
Dopis lékařům

 

Johanka se opravdu nenudí - projekt Výzva 21

Protože Johanka nerada lenoší, zapojila se aktivně do další výzvy, která je provázána s fb FTVS, kde se pravidelně uveřejňují videoinstruktáže pro pohybové aktivity:
https://www.facebook.com/groups/1185682928568416

Protože pobyt doma v době uzavření škol a sportovišť přináší rizika nedostatku pohybu, vymyslela si Johanka způsob, jak se více hýbat a hlavně zábavnou formou.
Hezkou reportáž o tom můžete zhlédnout v sobotních Zprávičkách, kde je reportáž o její Výzvě 21: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10265744641-zpravicky/221411000160327

Další info o výzvě si můžete přečíst na webové stránce: https://sportovnibiochemie.cz/vyzva21-5/
Věříme, že se vás co nejvíce do výzvy zapojí!!!

 

Úspěchy v Matematickém klokanovi - sice později, ale přece :-)

Koncem roku 2020 proběhla již tradiční matematická soutěž Klokan. V letošním školním roce šlo o náhradu za neuskutečněný ročník z důvodu uzavření škol. Soutěž proběhla distančně.
V Klokanovi řeší žáci v průběhu 60 minut (starší žáci 75 minut) 24 úloh. Maximální počet bodu, který lze získat, je 120. Při rovnosti bodů rozhoduje datum narození soutěžícího.
S potěšením můžeme opět konstatovat, ze ani letos se naši soutěžící v celorepublikovém srovnání neztratili a potvrdili tak výbornou matematickou úroveň.

Výsledky našich žáků:

  Kategorie Klokánek:
 • Z 10476 řešitelů se na celkovém 5. místě umístila Jana Schmidová z primy (120 bodu), 6. miste Daniel Kincl rovněž z primy (120 bodů).
  Kategorie Benjamin:
 • Z 9327 řešitelů se opět nejvíc dařilo z našich žáků Janě Schmidové z primy, která obsadila ve vyšší kategorii úžasné 2. místo (120 bodů). Plny počet bodů získala i Kamila Poláková a obsadila tak 45. místo ze všech soutěžících.
  Kategorie Kadet:
 • Z 6678 řešitelů se nejvíc dařilo Janu Strmiskovi, který obsadil se ziskem 120 bodů krásné 15. místo a rovněž Slávkovi Nikiforovi, který s plným počtem 120 bodů obsadil 17. místo.

Kompletní výsledky lze najit na stránce: https://www.matematickyklokan.net/.../vysledky2020.pdf
Všem našim žákům děkujeme za výbornou reprezentaci školy a přejeme jim hodně úspěchů i v dalších soutěžích!

 

Johanka Jaklová opět boduje :-)

Porotci soutěže Grafika roku 2020, kterou pořádá Nadace Hollar, usoudili, že naše studentka sekundy Johanka Jaklová vytvořila nejlepší grafiku roku 2020 a udělili jí za grafický list Black Lives Matter hlavní cenu ve studentské kategorii CB - malý formát. Porota vybírala ze 449 děl a udělili 15 cen. Cena bude Johance předána na plánované vernisáži výstavy všech děl dne 20. dubna 2021 od 18. hodin v Císařské konírně Pražského hradu, pokud situace dovolí. Moc gratulujeme!!!

 

Mensa v pohybu

Že ani v době koronavirové naši žáci tělesně nezahálejí, svědčí další jejich úspěch.
Žáci naší školy, sourozenci Lainerovi Štěpán a Marie, vyhráli 1. místo v online soutěži ROKENROLÁK, kterou pořádal Český svaz akrobatického rock and rollu. MOC GRATULUJEME.

https://www.facebook.com/rokenrol.csar/videos/1432191033842075/

 

Projekt Ze semínka

Studentka sekundy Johana Jaklová si vymyslela další projekt, který nazvala Ze semínka. Jde o projekt, kdy si může každý vypěstoval libovolnou rostlinu ze semínka. Johana si sehnala i mentora z ČZU, který její projekt zašťiťuje. Také si sehnala sponzory, kteří výhercům soutěže, která je s tím spojená, darují drobné motivační ceny. Více o projektu najdete zde na stránkách ČT , Déčka a webových stránkách projektu.
Tímto i vyzýváme všechny zájemce o účast v projektu.

https://zeseminka.webnode.cz/
https://www.facebook.com/groups/1355039738016401/
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/

 

Projektové dny a jejich zajímavé výstupy

Naši studenti každý rok zpracovávají projekty na nejrůznější témata. Důležité je, aby měl projekt nějaký využitelný, praktický a hmatatelný výstup. Zde vám přinášíme ukázku jednoho z nich. Jde o práci dvou studentů septimy Honzy Nováka a Františka Vlčka z loňského roku. Nechte se poučit a pobavit cestopisem po Českém krasu, navštívíte alespoň virtuálně Koněpruské jeskyně, Solvayovy lomy, Svatého Jana pod Skalou, Ameriku, Karlštejn a další lokality - https://www.youtube.com/watch?v=Qc_QjvLq1So

Kluci na tento projekt letos navázali s ambicí natočit dokument o Šumavě využitelný při výuce na základních školách. Ten bude ještě skvělejší, určitě si na něj počkejte.
Přikládáme zatím jejich trailer: https://www.youtube.com/watch?v=PvJpoBF5zBQ

 

Připomínka podávání přihlášek ke studiu

Vážení zájemci o studium,
připomínáme, že se blíží termín, do kdy se podávají přihlášky ke studiu na střední školy – do 1. 3. 2021.
Přihlášky na naši školu můžete posílat buď poštou nebo přinést osobně do kanceláře školy, a to každý pracovní den mezi 9. a 14. hodinou, případně po dohodě déle (lze domluvit na tel. 724141928, M. Fatrová).
Dne 1. 3. lze donést přihlášku osobně do kanceláře školy až do 16 hodin.
Nepožadujeme na přihlášce potvrzení od lékaře.
Také připomínáme, abyste se raději již nyní hlásili individuálně na testy IQ (Zuzana Poláková, tel. 770177926), pokud jste již testy neabsolvovali.
Pokud již doklad o IQ máte, přiložte ho prosím k přihlášce nebo pošlete e-mailem (marcela.fatrova@mensagymnazium.cz).
Ostatní důležité informace viz https://mensagymnazium.cz/cs/skola/prijimaci-rizeni

Budeme se na vás těšit u přijímacího řízení.

S pozdravem
Mgr. M. Fatrová, zástupkyně ředitelky
Mensa gymnázium, o. p. s.

 

Pro zájemce o přijetí - testování IQ

Vážení zájemci o studium, vzhledem k tomu, že jedním z kritérií přijímacího řízení je test IQ, který pro nás dělá Mensa ČR, nabízí i v této době testování v níže uvedené podobě a termínech. Hlaste se co nejdříve na stránkách mensa.cz, abyste měli výsledky ideálně před podáním přihlášky ke studiu na naši školu. Děkujeme.

Termíny testování dětí (od 5 let) i dospělých (od 14 let)
PRAHA

5. stupěň PES
Pouze individuální testování

4. stupeň PES
Každé pondělí od 15 hodin v malých skupinách po 5 osob Na testování se prosím předem přihlaste v kalendáři akcí.

Místo:

 • kancelář Mensy, ČVUT-CIIRC, Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6 - Dejvice
Testující:
 • Zuzana Poláková, zuzana.polakova@mensa.cz, tel. 770177926
Cena:
 • 1000 Kč za osobu
 • 300 Kč pouze pro děti v 5tř. - zájemce o studium na Mense gymnáziu termíny: nutno domluvit s testující

S sebou OP, případně studijní průkaz, propisku, peníze

 

Informace k přijímacímu řízení, doručování přihlášek ke studiu

Vážení návštěvníci našich Dnů otevřených dveří a zájemci o studium na naší škole,
moc vám děkujeme za váš zájem o naši školu.
Připravili jsme pro vás souhrn nejdůležitějších informací pro nadcházející přijímací řízení na naši školu.

Zde na facebooku a na našich webových stránkách najdete jednak Kritéria přijímacího řízení včetně důležitých termínů, jednak další důležité informace, co je potřeba udělat před a po podání přihlášky k přijímacímu řízení, a v neposlední řadě informace o testování IQ, které je jedním z kritérií pro přijetí na naši školu.
Přihlášky ke studiu můžete na naši školu posílat buď poštou (Mensa gymnázium,o.p.s., Španielova 1111/19, 16300, Praha 6-Řepy) nebo nosit osobně kterýkoli pracovní den do sekretariátu školy mezi 9. a 14. hodinou až do 1. března včetně (tento den lze až do 16 hodin). Pokud by se vám časy nehodily, lze domluvit individuální termín po e-mailu.

Pokud byste měli jakékoli dotazy, pište nebo volejte (M. Fatrová, tel. 724141928)

 

POZVÁNKA NA DRUHÝ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ONLINE A INFORMACE O PŘÍPRAVNÝCH KURZECH

Vážení zájemci o studium,

rádi bychom Vás opět pozvali na Den otevřených dveří Mensa gymnázia, který se koná dne 3. 2. 2021 od 15 do 17 hodin ONLINE s vedením školy a 4. 2. 2021 se žáky školy také ONLINE. Více aktivit souvisejících se Dnem otevřených dveří najdete v přiložené pozvánce nebo na https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri. Pod tímto odkazem najdete přesný popis průběhu DOD a také odkaz na přihlášení do online DOD, který bude probíhat v Teams. Také tam najdete nejčastěji kladené otázky, virtuální prohlídku školy, TV spot o škole a jiné.

Také upozorňujeme, že budeme opět letos organizovat přípravné kurzy na společnou (státní) část přijímacích zkoušek. Kurzy začínají v pondělí 8. 2. 2021 od 14:30 hodin a konají se každé pondělí až do 12. 4. 2021(velikonoční pondělí bude nahrazeno jiným dnem v týdnu).

Kurzy budou zatím probíhat distančně přes platformu Teams (přihlášeným pošleme odkaz k připojení do skupiny), po uvolnění opatření budou probíhat v prostorách školy, budeme včas informovat.
Kurzy trvají 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. končí vždy v 16:15. Zájemci budou rozděleni do dvou skupin. V každé skupině proběhne vždy v průběhu jednoho středečního kurzu 45 minut matematiky a 45 minut českého jazyka (v každé skupině vždy 14:30 – 15:15 h jeden předmět, 15:15 – 15:30 přestávka, 15:30 – 16:15 druhý předmět).
Kurzy jsou zpoplatněny částkou 1000 Kč za lekce do 27. 2., poté budou zdarma pro ty, kteří odevzdají na naši školu přihlášku ke studiu, pro ostatní budou následující lekce zpoplatněny částkou 1500 Kč.
Kurzovné se platí na účet školy 123725319/0800, do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "přípravný kurz k PZ". Zatím plaťte v případě zájmu jen první částku kurzovného.

Kapacita kurzů je omezená na 40 dětí celkem.

Prosím přihlašujte se do 5. 2. 2021.

Případné dotazy ráda zodpovím na e-mailu marcela.fatrova@mensagymnazium.cz nebo na telefonu 724141928.

S pozdravem
M. Fatrová, zástupkyně ředitelky
Mensa gymnázium, o.p.s.

 

Solidarita mezi našimi rodiči

Rádi bychom alespoň touto cestou ocenili solidaritu mezi našimi rodiči v této těžké době. I když asi každou rodinu více či méně zasáhla koromavirová doba i po finanční stránce, stále jsou mezi námi lidé, kteří si uvědomují, že na tom někteří mohou být ještě výrazně hůře než oni a nabídnou svoji pomoc. To se stalo i mezi rodiči na naší škole. Rodiče jednoho našeho studenta nabídli jako sponzorský dar příspěvek na školné jiné potřebné rodině, která neměla tolik štěstí a přišla v době krize o 60 % příjmů. Děkujeme tímto moc za krásné gesto, navíc ještě bez touhy se zviditelnit, rodina si nepřeje být jmenována. Všichni od nás ze školy smekáme a děkujeme za krásný lidský počin, díky kterému jsou jistě vzorem nejen svým dětem, ale i ostatním.

 

Práce našich studentů

Rádi bychom vám dali možnost prohlédnout si skvělé práce našich žáků, kteří navštěvují Komunikační a literární seminář pod vedením Marie Veverové. Žáci měla jednak za úkol natočit svůj novoroční projev, jednak se měli pokusit o rozhlasovou hru a také se tvoří výuková videa na téma „mluvící hlavy“.
Všechny práce dopadly skvěle, dáváme vám možnost shlédnout některé z nich zde: www.mensagymnazium.cz

 

CO2 liga - Globální změna klimatu

Vážení příznivci Mensa gymnázia, tým CO2 ligy si pro Vás připravil informace o své činnosti, se kterou by vás rád seznámil. Text je sice trochu delší, ale věřím, že dočtete až do konce, informace jsou velmi zajímavé.

Pár slov úvodem
Jsme tým CO2 Ligy. CO2 Liga je environmentálně vzdělávací program, který má za cíl seznámit pomocí různých úkolů účastníky s globální změnou klimatu. Jedním z nich je i představit naši práci. K tomu jsme vytvořili tento článek.

Co to je?
Globální oteplování je často vnímáno mylně jako pouze nárůst teploty na Zemi. To ovšem není tak docela pravda. Problém není v tom, že se tu jednou uvaříme, ale jak skleníkový jev ovlivní celé klima. Jak to tedy funguje?
V naší atmosféře je ozónová vrstva, která funguje jako plynová peřina. Většinu slunečních paprsků propustí na Zemi, ale většinu tepla, které Země získá, odrazí zpátky na Zem. Díky tomu tady máme dobré podmínky k životu, jako tekoucí vodu, a to vše, když CO2 tvořilo 0,02 – 0,03 % atmosféry. Od průmyslové revoluce ale člověk vypustil do ovzduší velké množství jiných plynů, jež taky odráží zemské teplo. To jsou takzvané skleníkové plyny. Představte si peřinu, která je na začátku lehká a příjemná. Pak do ní ale začnete cpát další a další peříčka, a jak je peřina těžší a hustší, je Vám stále tepleji a tepleji. Při dnešní koncentraci jsme už od 1,06 stupňů výše než za průmyslové revoluce. To možná nezní jako problém, ale vězte, že za doby ledové byla teplota jen o asi 5 nižší než teď. Jak je to možné? Mluvíme totiž o průměrné teplotě Země. Abychom si představili, co to znamená, musíme se podívat, jak klima funguje. Vodní pára a ozón nejsou v atmosféře rozděleni rovnoměrně, a tak se některé části Země oteplují výrazně rychleji. Oceány pohlcují velké množství tepla, ale i ty se oteplují a stoupá jejich hladina. Mořské proudy a klima pak ovlivňuje celou planetu.

Důsledky

Tání ledovců a stoupání hladiny moří
Kvůli celkovému oteplení naší planety, ledovce v polárních oblastech tají. Tím se zvyšuje hladina moře. Následkem tohoto jevu přicházejí živočichové žijící v polárních oblastech o své přirozené prostředí. Dalším důsledkem jsou častější záplavy v přímořských oblastech, které by se v budoucnu mohly stát neobyvatelnými.

Extrémní výkyvy počasí
Globální oteplování také zapříčiňuje stále častější extrémní výkyvy počasí jako například jsou: dlouhá vedra a sucha, přívalové deště, hurikány. Dlouhá sucha mají za následek vysoušení půdy, v některých oblastech až tvorbu pouští. Takto vyschlá půda potom, když přijde déšť není schopna zadržet vodu. To se potom velmi negativně odráží v zemědělství. Také se v těchto oblastech častěji vyskytují požáry. Přívalové deště zase způsobují povodně a odplavují úrodnou půdu, o což taky nikdo nestojí.

Migrace
Dalším z dopadů globálního oteplování je migrace. Když se totiž v některé oblasti začne měnit klima, dejme tomu, že tam jsou stále častěji záplavy nebo naopak sucha, lidé tam žijící přijdou třeba o bydlení nebo úrodu. Takoví lidé už v dané oblasti žít nemohou nebo už ani nechtějí a migrují do oblastí s lepšími životními podmínkami. Jejich přesun ale přelidňuje země, do kterých přišli, a to se negativně odráží například na zvýšení kriminality, nepokojích a vyhrazování určitých městských částí pro migranty.

Rizika pro volně žijící druhy
Ke změně klimatu dochází velmi rychle a mnoho rostlinných a živočišných druhů se nestíhá přizpůsobovat. Hodně z nich se už kvůli oteplování muselo přestěhovat, ale pokud bude zvyšování teploty pokračovat brzy už možná nebude kam. Takovým druhům by poté hrozilo vyhynutí.

Příčiny
Příčinnou je, samozřejmě, lidská činnost. Doprava, obzvláště doprava letadlem, chov dobytka, především krav, vypalování pralesů, obecně těžba a spalování fosilních paliv a biomasy, plýtvání jídlem a jinými zdroji. Jak špatný mají vliv?
Jeden let čtyřčlenné rodiny na asi 900 km znečišťuje ovzduší 5x tolik, jako naftová lokomotiva*. Jedna dobře živená kráva vyprodukuje i 95 kg methanu ročně * *, což je pro atmosféru stejné jako 1900 kg CO2. Jen v USA se takto vyprodukuje tolik methanu, že znečištění z něj by bylo jako z asi 260 miliónů tun CO2 ročně. Přesto tvoří chov dobytka spolu s pěstováním rýže jen pár procent celkového znečištění. Cca 55 % ho tvoří CO, z čehož 80 % produkce je způsobeno spalováním fosilních paliv a biomasy, dále se na něm významně podílí požáry a ono vypalování pralesů. Značný je také dopad freonů, jež vypouští chladící zařízení, aerosoly, plastické pěny a počítačový průmysl.
Velké společnosti, které jsou nejvíc na vině, ale navíc pořádají obrovské dezinformační kampaně.

Co s tím dělat?
Je tu mnoho věcí, co může každý z nás dělat. Když to budou dělat pouze jednotlivci velký rozdíl neuvidíme, ale pokud se změníme jako společnost rozdíl bude markantní. V rámci našeho projektu jsme na dva týdny zkusili dodržovat opatření proti velké produkci CO2. Tyto opatření navíc nebyly nijak omezující a bez problémů by se daly udržet napořád. Zjistili jsme, že průměrně jsme snížili naši produkci CO2 o 532,75 kg na osobu. Pokud by toto v rámci možností začal dělat celý svět, produkce CO2 by se snížila o zhruba 4 biliony kg ročně.
Jak tedy můžete vidět, hlavní je snižovat vlastní stopu, a nabádat ostatní, aby to dělali také. Značnou část toho, co koupíme, doopravdy nepotřebujeme a nepoužijeme, ale planeta za to zaplatí vysokou cenu. Prvním krokem je proto co nejvíce snížit svůj podíl na aktivitách, které vypouští skleníkové plyny. To zahrnuje omezení konzumace především hovězího masa a výrobků dopravených z dálky, spořit energii, cestovat a dojíždět na co nejmenší vzdálenosti, nakupovat od ekologických firem a zdrojů a obecně neplýtvat věcmi. Dále tlačit na společnosti a vládu, aby se problémem zabývaly, a informovat o něm veřejnost.

* Francouzský ústav pro životní prostředí
* * :: OSEL.CZ :: - Dobytek otepluje Zemi více, než ropný těžařský průmysl s plynárenským dohromady

https://ec.europa.eu/clima/change/consequences_cs
https://cs.wikipedia.org/wiki/

Petr Hataš, Johana Swart, Alžběta Tichá, Matěj Mothejzík, Jonáš Holub, Klára Kosičková a Tadeáš Valerián

 

Mensa gymnázium hledá nového kolegu/kolegyni na výuku IVT

Mensa gymnázium, o.p.s. hledá od 1. 2. 2021 nového kolegu/kolegyni na výuku IVT. Jde o 4 hodiny týdně, a to vždy v pátek od 10.15 h do 13.50 h, třídy kvinta a septima (1. a 3. ročník). Zájemci volejte prosím na telefon 724141928 (M. Fatrová, zástupkyně ředitelky).

Všem moc děkujeme za sdílení tohoto příspěvku a případné tipy.

 

Den otevřených dveří online

Pro všechny zájemce o studium jsme se rozhodli připravit kombinovaný Den otevřených dveří online. Návštěvníci si mohou vybrat z několika aktivit, např. virtuální prohlídku školy, online videokonferenci s vedením školy a s našimi žáky, TV spot o škole, kde vystupují i naši bývalí žáci a rodiče našich žáků, novou stránku na facebooku, a novou sekci na webu školy - FAQ (často kladené dotazy).
Přijďte se k nám podívat alespoň online.

Více informací naleznete zde: https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri

 

Jsme nabiti z Náboje!!!

V patek 11. 12. proběhla již tradiční matematická soutěž Náboj 2020 (letos v online prostředí). 
Náboj je týmová soutěž primárně určená pro žáky středních škol. Každý tým sestává nejvýše z pěti členů. V kategorii Junioři (zúčastnila se i naše škola) mohou soutěžit pouze týmy, jejichž členové nejsou žáky nejvyššího (maturitního) ročníku střední školy. Celá soutěž trvá 120 minut, během nichž se týmy snaží vyřešit co nejvíce úloh.

Naši školu letos reprezentovaly dva týmy:

 • Kryštof Pravda, Martin Dedek (oba septima), Vojtech Tvrdík, Benjamin Swart (oba sexta), Viacheslav Nikiforov (kvinta).
 • Adam Celecký, Vojtěch Kadeřábek (oba kvinta), Richard Dobíšek, Vojtěch Procházka, Jan Slíva (všichni kvarta).

Výsledky našich jsou opět excelentní!! Z 135 týmů v rámci ČR se lépe dařilo prvnímu týmu, který s celkovým skóre 34 bodů obsadil úžasné 2. místo. Od prvního místa ho dělily detaily.

Náš druhý tým nakonec získal 24 bodů a obsadil krásné 16. místo. Je potřeba především ocenit to, že naše týmy se v konkurenci především starších žáků vůbec neztratily, což je slibný předpoklad do dalších let.

Kompletní výsledky naleznete zde.
Pro zájemce připojujeme ještě soutěžní úlohy zde.

Žákům moc děkujeme za skvělou reprezentaci školy a budeme se těšit na další úspěchy!

 

Pražský glóbus

Dne 15. 12. se konalo finále soutěže Pražský glóbus. V kategorii A se našim žákům opravdu dařilo!

Tři naši žáci primy a sekundy obsadili 2., 3. a 4. místo (Dominik Dolejš, Patrik Prokeš (oba sekunda) a Jakub Soukeník, prima).

Všem moc gratulujeme a věříme, že to není úspěch poslední!!!

https://ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu/Projekty_a_dalsi_aktivity/Souteze/Prazsky_globus

 

Úspěchy v soutěži Brloh

Soutěž letos probíhala od 9. listopadu. Měla celkem 3 základní kola a následně se postupovalo do finálových kol. Je určena pro žáky 6. - 9. tříd. V letošním roce se soutěže zúčastnily 5 týmů z naší školy:

 • Dream Team - Ludmila Šírová, Kateřina Ptáčková, Kamila Poláková, Lucie Brousilová
 • Retardovaní rohlíci - Jana Schmidová, Robin Hyam
 • IQ v prášku - Matěj Caithaml, Petr Kosička, Lukáš Caithaml, Anna Košťáková
 • Řepíci - Kateřina Škorpilová, Laura Löwy, Jonáš Etrych, Jakub Soukeník
 • JO Hoši - Jan Hataš, Petr Hataš, Matouš Vondráček, Tomáš Harry Payne

Konečné výsledky:
Z 358 týmů se nejlépe dařilo týmu Retardovaní rohlíci, který nakonec obsadil výborné 26. místo. Ani čtyři další týmy se v početné konkurenci neztratily - obsadily 87., 130., 151. a 190. místo. Všem moc gratulujeme. Především je potřeba vyzdvihnout vynikající výsledek týmu z primy, který v konkurenci se staršími žáky obstál na výbornou. V příštím roce již jistě budeme atakovat i velké finále. https://brloh.math.muni.cz/poradi

 

Úspěch v gymnastice – Magda Prouzová z primy má zlato!!!

O víkendu začátkem října probíhaly gymnastické závody Memoriál Hany Myšákové, kde družstvo Sokola Řeporyje získalo zlatou medaili. Jednou ze členek tohoto skvělého týmu je i naše žákyně prima Magda Prouzová. Moc Magdě a celému týmu gratulujeme ke skvělému úspěchu!!!

 

MaSo – zase 1. místo!!!

Dne 12.11. skončila již tradiční matematická soutěž MaSo. Tentokrát se soutěž konala poprvé formou online. Letos byla upravena pravidla pro soutěžící, a tak naši školu nakonec reprezentovali 4 týmy. Soutěže se celkem zúčastnilo 392 týmů z ČR, konkurence byla tedy opět vysoká.

Hodnotily se dvě kategorie, i když obě spolu úzce souvisejí: počet vyřešených příkladů a množství získané ropy (hra, kterou hrajete na základě úspěšnosti v příkladech a Vaší logiky).

S potěšením vám oznamujeme, že z 392 týmů v obou kategoriích vyhrál tým z naší školy ve složení: Richard Dobíšek, Vojtěch Procházka a Jan Slíva. Kluci dostanou od organizátorů různé ceny, diplomy atd.

Na stránce soutěže jsou kompletní výsledky: https://maso.mff.cuni.cz/2020_podzim/

Další naše týmy soutěžily ve složení:

 • Matěj (sekunda) a Lukáš (prima) Caithamlovi + Anna Košťáková (prima)
 • Zuzana Tejklová, Alžběta Tichá + Matěj Mothejzík (všichni kvarta)
 • Jana Schmidová, Robin Hyam + Václav Budil (všichni prima)

Pro týmy z primy a sekundy to byla skvělá zkušenost a jsme rádi, že se do soutěže zapojily. I když řešit příklady na úrovni kvarty a výše je pro primány náročné, i přesto se mezi staršími neztratili. Výsledky všech našich týmů jsou úžasné, k prvnímu místu moc gratulujeme!!!

 

Energetická olympiáda

Energetická olympiáda je soutěž pro týmy ze středních škol. Letos se přihlásilo 280 týmů z celé ČR, do druhého kola prošlo 25. Letos jsme měli 7 želízek v ohni a jeden tým se propracoval do finále – B. Swart, M. Truksa, D. Rosenbaum, což je obrovský úspěch. Cílem je řešit jedno téma z energetiky a nabídnout řešení nějaké výzvy. Již od včera od 16:00 hodin na tom kluci makají a v online verzi, kde mohou od rána kontaktovat mentory a experty z různých firem nedělají nic jiného, než konzultují a konzultují. Vypadá to, že si vybrali téma rozšiřitelnost elektromobility pomocí výměny baterií u aut a byznys plán takové firmy.

Vyhlášení výsledků bude v pátek dne 13. 11. v 17:00 na youtube kanálu.

Držme jim palce, hraje se o 50 000 Kč, drony a spoustu dalších cen. 

 

Obrovský úspěch v debatování!

Přestože spousta soutěží byla vzhledem k aktuální nešťastné situaci úplně zrušena, debatování se přesunulo do online prostoru a pokračuje! Ve dnech 23.-25. října se odehrál první turnaj Online debatní ligy a naši debatéři byli u toho.
Debatéři změřili síly v pěti debatách. Přeli se o to, jestli by sociální sítě měly mazat dezinformace a fake news, o to, jestli by měl mít zaměstnavatel možnost propustit svého zaměstnance bez udání důvodu, nebo o to, jestli by všichni žáci měli povinnou školní docházku absolvovat na jednotných nevýběrových základních školách.
Náš debatní klub reprezentovaly tentokrát hned dva týmy. Starší a zkušenější tým KPSPSMR ve složení: Emma Štěpánová (kvinta), Míša Dekařová (kvinta), David Huml (oktáva) a Kuba Hampl (oktáva) utržil 4 výhry a až v posledním kole po velmi vyrovnané debatě o druhé místo prohrál. V celkovém pořadí se tedy na turnaji umístil na skvělém třetím místě a má tak výborně našlápnuto do dalších turnajů a do dalších fází Online debatní ligy.
Debatního turnaje se zúčastnil také tým Normíci ve složení: Kristián Čech, Péťa Kosička, Vojta Mrštný a Kuba Novák (všichni ze sekundy). Přestože byli kluci na opravdovém debatním turnaji úplně poprvé a patřili mezi vůbec nejmladší účastníky, za svými staršími spolužáky rozhodně nezaostávali. Z turnaje si „přivážejí" neuvěřitelné 3 výhry a v celkovém pořadí a v konkurenci dalších 19 týmů se umístili na skvělém 8. místě.
Další událostí, která debatéry čeká, je první turnaj anglické Online Debate League, který se uskuteční v době 20.-22. listopadu.
Debatní klub se schází online každý týden a debatéři mezi sebou vždy rádi přivítají nové zájemce. Chtěli byste si debatování vyzkoušet? Neváhejte se přihlásit!
https://www.facebook.com/debatovani.cz/posts/10157520840642665

 

Patronkou Nadačního fondu se stala Bára Hrzánová

Je naší milou povinností oznámit Vám, že jsme oslovili skvělou a sympatickou herečku a zpěvačku paní Báru Hrzánovou, zda by se nechtěla stát patronkou Nadačního fondu Matyáše Kosíka. Důvodem naší volby byla především skutečnost, že Bára se s Matyášem a s jeho maminkou velmi dobře znala. A jak říká, Matyáše má pořád stále moc ráda a vážila si ho nejen pro jeho mimořádné nadání, ale i proto, jak dlouhá léta statečně bojoval se svou nemocí. Bára Hrzánová se tedy stala patronkou fondu a bude šířit jeho dobré jméno.

 

I přes složitou dobu soutěžíme - Logická olympiáda

I v této nelehké době se mnoho žáků Mensa gymnázia jako každý rok zapojili do celostátní soutěže, kterou pořádá Mensa České republiky - Logické olympiády. V nominačním kole se opět několika žákům dařilo velmi dobře a díky tomu se jim podařilo probojovat do krajského kola, které se bude konat online dne 6. 11. 2020. V kategorii B (2. stupeň ZŠ+ stejné ročníky víceletých gymnázií) tak budeme držet palce těmto žákům: Vojtovi Procházkovi a Richardu Dobíškovi z kvarty a Vítkovi Strmiskovi z tercie, v kategorii C (střední školy) Martinu Dedkovi (septima), Adamu Celeckému a Slávku Nikiforovi (kvinta), Vojtovi Tvrdíkovi a Michalu Flekačovi (sexta). Všem gratulujeme a zlomte vaz v kraji!!!

 

Odkazy na vhodné zdroje, kde se mohou učitelé nebo rodiče inspirovat, jak mluvit s dětmi o coronaviru

https://www.msmt.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-pomuze-prirucka-i-komiks
https://koronavirus.mzcr.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni/
https://www.mvcr.cz/clanek/koronavirus-covid-19-doporuceni-ve-vztahu-k-detem.aspx
https://www.mvcr.cz/clanek/psychologicka-pomoc-prace-s-detmi-covid-19.aspx
https://www.mvcr.cz/clanek/materialy-a-odkazy-pro-praci-s-detmi.aspx
https://decko.ceskatelevize.cz/koronavirus
https://www.zspouchov.cz/files/1452_jak-mluvit-s-dtmi-o-koronaviru-final.pdf
https://www.fnol.cz/kliniky-ustavy-oddeleni/oddeleni-klinicke-psychologie/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru
https://psych.fss.muni.cz/media/3219193/jak-mluvit-o-soucasne-situaci-s-detmi.pdf

 

Zapojujeme se do charitativních projektů

V rámci podzimních Srdíčkových dnů vyrazili opět někteří naši dobrovolníci do ulic a za drobnou úplatu prodávali drobné upomínkové předměty. Výtěžek z jejich prodeje půjde na pomoc dětem se závažnými onemocněními, které jsou odkázány na péči svých rodičů a na koupi rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Letos se nám podařilo vybrat 8. 111 Kč. Všem dobrovolníkům děkujeme.

 

Žákovský experiment s rouškami a respirátory a jejich funkčností jako ochranných pomůcek

Žákyně naší školy Johana Jaklová (sekunda) se rozhodla provést experiment, při kterém zkoumala, zda a jak moc jsou funkční roušky a respirátory jako ochrana před kapénkovou infekcí. Česká televize projevila zájem o experimentu natočit reportáž.
Jak experiment probíhal a jaké jsou jeho výsledky, můžete zhlédnout zde: https://www.ceskatelevize.cz

 

Zahájení školního roku

Zahájení školního roku proběhne jako vždy v kmenových učebnách, a to v úterý 1. 9. 2020 od:

 • 8:30 hodin - žáci sekunda - oktáva
 • 9:30 hodin - žáci prima

Program následujících dnů, hygienická opatření a organizace školního roku byly žákům a rodičům zaslány e-mailem.

Těšíme se na Vás!

pdf
Organizace školního roku pro žáky