Tvůrčí prostor pro mimořádně nadané, kteří chtějí
tento dar rozvíjet a uplatnit

Vítejte na oficiálních stránkách Mensa gymnázium, o.p.s., jehož zřizovatelem je MENSA ČR. Jsme jediné gymnázium v ČR, které se věnuje výhradně mimořádně nadaným studentům. V naší škole najdou optimální podmínky pro svůj rozvoj – rodinné prostředí, přátelské učitele zapálené pro svůj obor, kolektiv podobných vrstevníků, prostor pro tvořivost a uspokojování svých individuálních specifických potřeb. Cílem školy není jen rozvoj vědomostí, ale celé osobnosti studenta. Naši studenti jsou velmi úspěšní v příjímacím řízení na vysoké školy.

Školné pro primu pro školní rok 2024/2025 bylo schváleno správní radou ve výši 60 000 Kč.

Chcete-li se dozvědět více, využijte menu v levé části stránky. Na Vaše případné dotazy rádi odpovíme na e-mailové adrese info@mensagymnazium.cz.

Naše škola se představuje – televizní reportáž

Prohlédněte si aktuální TV spot, který o naší škole natočila regionální Praha TV.

Aktuality

Inspirativní rozhovor s naším absolventem

https://magazin.mensa.cz/rozhovor-vojtech-tvrdik

 

Hledáme učitele/učitelku přírodopisu

Mensa gymnázium, o.p.s. se sídlem v Praze 6 - Řepích hledá do svého kolektivu kvalifikovaného učitele/učitelku přírodopisu na částečný úvazek 3-9 hodin týdně.
Nástup: září 2024.

Kontakt: Mgr. M. Kindlová,
e-mail: magda.kindlova@mensagymnazium.cz,
tel.: 257328786, mobil: 731460985

 

Výsledky 1. kola přijímacího řízení

PDF
Výsledky PZ 2024 - 2025
 

Výstava Ne! v přírodě

Dnes k nám doputovala putovní výstava Magistrátu hlavního města Prahy Ne! v přírodě.
Výstavě, respektive celé kampani propůjčila svou tvář řada známých osobností - umělec Jiří Korn, herečka Dagmar Havlová, zpěvák Ben Cristovao, šéfkuchař Přemek Forejt, sportovec David Svoboda nebo modelka Kateřina Sokolová. To je jen část ze seznamu známých českých osobností, které se do této osvětové kampaně zapojily. Všechny však spojuje pozitivní vztah k přírodě. V rámci kampaně jsou tyto osobnosti v roli „podivných“ obyvatel města, kteří se na svých výletech do přírody chovají přesně tak, jak by neměli. Vše ztvárnil fotograf Matěj Dereck Hard.
Výstavu si na chodbách naší školy můžete prohlédnout do pátku 18.5. a více informací najdete zde:https://praha.eu/web/portalzp/w/kampan_nevprirode2021

 

Návštěva bulharských a italských studentů a učitelů

V týdnu od 6. do 10. 5. nás navštívili 2 skupiny zahraničních studentů se svými učiteli, a to z bulharského Velingradu a z italského Turína. V rámci dvou projektů Erasmus+ (ten bulharský s názvem Inovativní profesní rozvoj učitelů – klíčový nástroj pro úspěch studentů) se společně s našimi žáky zúčastnili několika hodin výuky, např. anglického jazyka, chemie a chemicko-biologického semináře, dějepisu, semináře z programování, matematiky, fyziky a dalších. Zároveň se někteří naši žáci mohli pobavit s italskými kamarády i doma, neboť se jejich rodiče nabídli, že je ubytují v rodinách. A italští studenti byli ze „svých“ rodin nadšeni. V rámci diskusí mezi našimi a zahraničními učiteli vyplynulo několik podobných věcí a zároveň rozdílů v českém a zahraničním školství. Pozitivní je, že dle zahraničních kolegů z toho české školství, a především naše škola vychází velmi dobře jako škola pokroková a moderní, s velmi kvalitní výukou díky moderním metodám i pomůckám, s velmi pozitivní atmosférou a partnerskými vztahy mezi studenty a učiteli. Věříme, že se tady u nás ve škole všichni cítili jako doma a dostali jsme také milé pozvání k návštěvě Turína a Velingradu.

 

Návštěva mexické ambasády

Dne 6. 5. se naši španělštináři vydali na mexickou ambasádu (Velvyslanectví Spojených států mexických). Setkali se s mexickou velvyslankyní Berenicí Díaz Ceballos, která s žáky hovořila o chodu ambasády, o Mexiku, mexické kultuře a politické scéně. Žáci se mimo jiné dozvěděli, v čem spočívá práce velvyslance a jak náročná je příprava na takovou funkci. Děkujeme za milé přijetí a příjemně strávené dopoledne na půdě velvyslanectví.

 

Studentská vědecká konference Litvínov - 3. místo

Nadace ORLEN Unipetrol, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), ORLEN Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum (ORLEN UniCRE) a skupina ORLEN Unipetrol již od roku 2015 každoročně oceňují nejlepší studenty středních škol za jejich výzkumné projekty.

Naši studenti sexty - Anežka Kracíková, Max Jarský a Jakub Černohorský - se svým projektem Optimalizace výroby stříbrných nanočástic injekční metodou získali na Studentské vědecké konferenci v Litvínově 3. místo. Gratulujeme!!!

 

Celoškolní teambuildingová akce 2024

Ahooooj, tak už je to tady, po roce se opět sejdeme na celoškolní teambuildingové akci, tentokrát v duchu Olympijských her. Těšíme se na všechny a určitě si to zase pořádně užijeme.

 

Týmy Mensa gymnázia zabodovaly v soutěži Matematický Náboj!!!

Blahopřejeme opravdu všem k výborným výsledkům v silné mezinárodní konkurenci a zejména vítěznému týmu k 1. místu v Česku a 14. místu mezinárodně!
V pátek 19. dubna 2024 se 4 pětičlenné týmy z Mensa gymnázia zúčastnily Matematického Náboje. Všechny týmy se umístily v horní třetině v tuzemském i mezinárodním srovnání (podrobně a jmenovitě viz níže) a jejich členové si zaslouží velké ocenění za nasazení a prokázané schopnosti, znalosti a dovednosti i za příkladnou reprezentaci školy! Zvláště děkujeme oktavánům, pro něž to byla nejspíše poslední soutěž na MG, za skvělou reprezentaci školy i v minulých letech.

A ještě jedno vítězství připadlo Mensa gymnáziu: V tipovací hře, ve které se tipovalo číslo vzniklé jako součin čísla nejvyšší vyřešené úlohy a času v minutách od začátku soutěže, kdy nejrychlejší řešitel odevzdal její řešení, nejlepší tip v sále měl náš tým Senior Mensa B. Nyní podrobně a jmenovitě:

 • Tým Senior Mensa A – Adam Dedek (sexta), Jan Strmiska, Vjačeslav Nikiforov, Adam Celecký, Vojtěch Kadeřábek (oktáva) – vyřešil 37 úloh a vybojoval vítězné 1. místo v Česku ze 146 týmů a v mezinárodní konkurenci pěkné 14. místo ze 602 týmů;
 • Tým Senior Mensa B – Johana Swart, Matěj Mothejzík (septima), Zbyněk Vávra, Petr Mach, Václav Muroň (oktáva) – s 23 úlohami se umístil 26. v Česku a 129. mezinárodně.
 • Tým Junior Mensa A – Kamila Poláková, Matyáš Rexa, Vít Strmiska, Jakub Černohorský, Jan Ostatnický (sexta) – vyřešil 30 úloh a vybojoval si pěkné 14. místo v Česku ze 145 týmů a mezinárodně 73. místo ze 644 týmů;
 • Tým Junior Mensa B – Lukáš Herman, Eva Volemanová, Matěj Caithaml, Marie Lainerová, Filip Cimburek (kvinta) – s 24 úlohami se umístil 45. v Česku a 177. mezinárodně.
Matematický Náboj je týmová soutěž žáků středních škol v kategoriích Junior a Senior. Soutěžící v 5členném týmu ze stejné školy řeší matematické úlohy v limitu 2 hodin. Letos se Matematického Náboje účastnily týmy ze 13 států evropských i mimoevropských. Podrobné výsledky najdete na webu soutěže: https://math.naboj.org/cz/cs/results/

 

Juniorský maraton

V úterý 23. 4. dva týmy z naší školy absolvovali tradiční Juniorský maraton. Letos jsem měli pouze jednu studentskou štafetu ve složení Jan Strmiska, Štěpán Lainer, Jana Czechowská, Matěj Peychl, Alice Kinclová, Zbyněk Vávra, Ema Šmerdová, Vít Strmiska, Jakub Černohorský a Matyáš Rexa. Skončili sice na 67. místě, čas 2:54´, ale oproti minulému roku došlo ke zlepšení (minulý rok čas 3:11´).

Zároveň naše učitelská štafeta ve složení: Aleš Presl, Matyáš Kopecký, Daniel Seger + přítel školy skončila opět na 1. místě, čas 2:23´ (loni 2:42´, světový rekord je 2:00´, to znamená, že příští rok jdeme na rekord).

Všichni odvedli výborný výkon a děkujeme za support Janě Czechowské. Doufám, že přidáme na příští rok více štafet a zapojíme více učitelů.

 

Jana je mistryně Evropy v jednotlivcích i ve dvojicích v Zatre

O víkendu 20.-21. 4. se konalo na ZŠ Karla Čapka mistrovství Evropy v Zatre. Jako obvykle tam i naše škola měla zastoupení, naše studentka Jana Schmidová z kvarty soutěžila jak v jednotlivcích, tak ve dvojicích v kategorii junior. A v obou soutěžích zvítězila! Dokonce stylem, že vyhrála vždy všech sedm her ze sedmi! Moc gratulujeme!!!

A co je Zatre? Autor hry Manfred Schüling označuje Zatre jako domino 21. století. Někdy se setkáte s označením číselné scrabble. Oboje má své opodstatnění. Hraje se s kostkami, jež vypadají jako půlky dominových kostek, a hrací plán svým rozložením a hra některými pravidly připomínají scrabble.

Název Zatre je odvozen ze slova Zahlentreppe (číselné schody). Nejlépe je to vidět tak v jedné třetině hry – rozložení kostek na ploše se jinak než schodiště dá těžko nazvat. Hra jistě potěší každého, kdo si rád hraje s čísly a rád kombinuje.

 

Lingvistická olympiáda - ústřední kolo - skvělý úspěch

Student septimy Richard Dobíšek a student oktávy Slávek Nikiforov se přes školní a regionální kolo Lingvistické olympiády probojovali až do kola ústředního, z něhož odešli se skvělým umístěním: Richard Dobíšek obsadil 4. místo z 56 účastníků finále a Slávek Nikiforov 23. místo.
Oběma moc gratulujeme, obzvláště když vezmeme v úvahu, že ve školních kolech začínalo 2.311 účastníků!!!

 

Matematická olympiáda - opět je čím se pochlubit

Okresní kolo Matematické olympiády kategorií Z6,7,8 pro Prahu 6 se konalo 3. dubna a zde jsou výsledky:

V Mensa gymnáziu máme celkem 16 úspěšných řešitelů a TŘI první místa! a dalším TŘEM chyběl k prvnímu místu jediný bod:

 • kategorie Z6 =prima: Kryštof Jandáček 1.-5. místo s plným počtem 18 bodů; Lukáš Briet a Eduard Mikulec se 17 body (6.-12. místo); Emma Tereza Collis 16 bodů (13.-14. místo); Kristýna Janečková 12 bodů; Daria Jerjomenko a Anna Karpíšková 11 bodů se 16 body (z 58 účastníků z Prahy 6)
 • kategorie Z7 =sekunda: Alex Fexa a Petr Kalina 1.-10. místo s plným počtem 18 bodů; František Tvrdík se 17 body (11.-12. místo); Mitsuki Voráček 14 bodů; Valerie Tlapáková 12 bodů (ze 64 účastníků)
 • kategorie Z8 =tercie: Maxim Kuryljak získal 14 bodů (5.-8. místo, se ztrátou pouhých 2 bodů oproti vítězům); Adam Svoboda 13 bodů (9.-10. místo); Adam Snášel 12 bodů (11.-14. místo); Jaroslav Routa 11 bodů (z 52 účastníků)

Všem řešitelům moc blahopřejeme!
Podrobné výsledky zde: https://www.zscvrch.cz/...

 

Jak obhájit názor, se kterým nesouhlasíte

Naše kolegyně Bára Lacinová hovoří v podcastu o přínosech soutěžního debatování jako výukové metody: https://www.mujrozhlas.cz...

 

Volné místo pro zájemce o studium v sextě od šk. roku 2024/2025

Nabízíme jedno volné místo ve třídě sextě od září školního roku 2024/2025. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu magda.kindlova@mensagymnazium.cz. Jednou z podmínek k přijetí je doklad o výši IQ v testech Mensy Česko s hodnotou 130 a výše.

 

Den otevřených dveří – 7. 2. 2024

Kdo přišel na den otevřených dveří, mohl si vybrat z pestré nabídky aktivit. Den otevřených dveří skládal ze dvou částí – v první části rodiče i jejich děti získali mnoho zajímavých informací o škole. Jednotliví vyučující a vedení školy je seznámilo s chodem a specifiky školy, s prací školního poradenského zařízení, s projektem Nautilus a rozvojem kompetence k učení, s péčí o naše nadané žáky a se změnami v přijímacím řízení. Do programu také přispěli studenti, kteří prezentovali některé kroužky – debatní klub, kroužek deskových her, dámu, šachy a bridž. Návštěvníci se mohli do některých aktivit i zapojit a hodnotit debatní cvičení, zahrát si bridž a deskovou hru či šachy a piškvorky.

Ve druhé části jsme dali návštěvníkům možnost nahlédnout do výuky – v hodině fyziky žáci pomocí experimentů demonstrovaly vlastnosti vody a využití těchto vlastností v praxi, v tématu elektřina a magnetismus si ukázaly, kdo a co všechno může být zdrojem elektrického napětí. Žáci sestavili funkční elektrické obvody, vyrobili elektromagnet a baterii z ovoce a zeleniny. V primě mohli návštěvníci navštívit poetický svět s tématem Trocha poezie nikoho nezabije, v hodině ČJ v tercii se zaměřili na komunikační fauly v komunikaci mezi rodiči a dětmi, v hodině anglického jazyka viděli zájemci téma Fakta nebo fikce, v hodině matematiky se probíralo téma rovnice, dále matematické logické hádanky, řešení soustav kvadratických rovnic, pravděpodobnost jevu, sčítání pravděpodobnosti. A po celou dobu se návštěvníci mohli zastavit u chemických pokusů, které na chodbě ve 2. patře předváděli naši studenti.

Mnoho různých informací o škole mohli získat návštěvníci v „showroomu“, tedy učebně kvintě, kde byly vystaveny učebnice používané v jednotlivých předmětech, propagační materiály o Mense ČR, práce studentů (ročníkové a seminární práce, postery, model neolitického domu a 3D zeměpisný model aj.), doklady o úspěších studentů (poháry, diplomy) a veškeré informace o škole - o ŠVP, o volitelných seminářích, kroužcích, specifikách školy, elektronické žákovské atd. Kdo byl shlédnutím všech aktivit znaven, mohl se v showroomu posadit a občerstvit se kávou, čajem, minerálkou a sušenkou.

Průvodcovské služby se jako vždy velmi dobře a se ctí zhostili naši studenti, kterým děkujeme.

Milé bylo, že dorazili i někteří bývalí studenti.
Věříme, že všem návštěvníkům se Den otevřených dveří líbil a že se s některými z nich uvidíme u přijímacího řízení.

 

Návštěva Národního divadla

Ve čtvrtek 18. ledna 2024 jsme se studenty v rámci hudebního semináře navštívili Národní divadlo. Jednalo se o operu Dalibor Bedřicha Smetany. Jsem rád, že se k nám přidali i další studenti vyššího gymnázia mimo seminář, takže účast byla hojná.

 

Ocenění Scio

Dostali jsme skvělou zprávu – někteří z našich žáků z primy dosáhli těch nejlepších výsledků v našem kraji v testech Scio z Ma, ČJ, OSP a AJ. Gratulujeme!!!
Odkaz na výsledky zde: https://www.scio.cz/skoly/oceneni.asp?r=561&c=10410.

 

Den otevřených dveří 7. 2. 2024

Zveme všechny zájemce o studium na náš druhý Den otevřených dveří,
který se uskuteční ve středu 7. 2. 2024.

 • Od 10 do 12 hodin proběhne prezentace o škole, dále návštěvníky seznámíme s průběhem přijímacího řízení, s našimi aktivitami, s koncepcí rozvoje kompetence k učení, s prací školního poradenského centra (školní psycholožka, speciální pedagožka), s tandemovou výukou a činností některých našich kroužků.
 • Od 12:15 do 13:50 budou probíhat ukázkové hodiny
 • Od 14 hodin se bude konat testování IQ pro zájemce (jednou z podmínek pro přijetí na naši školu je IQ nad 130 bodů) a současně bude probíhat Herní odpoledne, jehož součástí bude ukázka aktivit studentů – turnaj v piškvorkách, dámě, šachu a jiných deskových či logických hrách. Návštěvníci si budou moci zkusit pracovat s hlasovacím zařízením a prohlédnout si práce studentů. Také uvidí zajímavé fyzikální, chemické a biologické pokusy.

Součástí Dne otevřených dveří bude i malé občerstvení.
Zájemce o IQ testování upozorňujeme, že pro bezproblémové a včasné zaslání výsledků IQ testů uchazečů o studium je nutné se na testování předem přihlásit na webové adrese www.mensa.cz, abychom připravili dostatek testovacích sešitů a archů. Cena: 300,- Kč pro děti.

Den otevřených dveří je určen hlavně pro žáky 5. tříd ZŠ, budoucí primány, kteří by rádi studovali ve škole, která dává možnost mimořádně nadaným studentům uplatnit svůj potenciál.
Těšíme se na Vás!

 

Kritéria přijímacího řízení pro uchazeče o studium ve školním roce 2024/2025

PDF
Kritéria PZ 2024 - 2025
 

Mistrovství ČR v Zatre

V sobotu 2. prosince 2023 se na ZŠ Karla Čapka v Praze konalo Mistrovství ČR v zatre. A v kategorii junioři ho nevyhrál nikdo jiný než naše Jana Schmidová z kvarty.
Gratulujeme!!!

Kdo by se chtěl o hře zatre dozvědět více, může zde: http://www.zatre.cz/index.php

 

Druhý turnaj Debate League

Z druhého turnaje anglické debatní ligy jsme přivezli úspěchy.

 • Tým Colloquium strachu ve složení: Petr Kosička, Kristián Čech a Alena Tichá (Gymnázium Nad Alejí) ve všech debatách zvítězil a celý turnaj vyhrál.
 • Tým Billy la bufanda ve složení: Anna Belatková, Natálie Waldaufová, Jan Pokorný a Barbora Tran (Gymnázium Rumburk) ukořistil dvě vítězství a umístil se na 9. místě.
 • Tým Děláme to ProCash ve složení: Jakub Novák, Patrik Prokeš a Matěj Snášel zvítězil jednou a umístil se na 12. příčce.

Petr Kosička se stal druhým nejlepším řečníkem turnaje, Kristián Čech čtvrtým. Gratulujeme!!!

 

Mathing - internetová matematická olympiáda

V úterý 28. listopadu proběhl již 16. ročník IMO (Mathing). Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 195 týmů z Česka a Slovenska. Naši školu reprezentovaly 2 týmy:

 • Sexta (Dedek, Strmiska V., Černohorský, Prokop, Fiala, Hilšer a Jarský),
 • Tým starších žáků (Dobíšek, Slíva, Nikiforov, Kadeřábek, Celecký, Strmiska J., Muroň).

Během 2 hodin museli soutěžící vyřešit 10 příkladů včetně přesného matematického postupu. A jak se našim nakonec dařilo?
Tým sextánů se nakonec umístil na pěkném 64. místě a získal řadu cenných zkušeností do budoucna.
Tým starších se umístil na výborném 6. místě ze 195 týmů!

Oběma týmům děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Diplomy již brzo dorazí na školu.

 

Táborská Eurolyra

V pondělí 11. 12. se naši žáci zúčastnili recitační přehlídky v cizích jazycích: francouzština (Kateřina Škorpilová, Alžběta Tichá, Ema Valentová), němčina (Dominik Dolejš, Patrik Prokeš), španělština (Maxim Kuryljak, Denisa Radová, Marianne Pavlíková).

Všichni žáci se svých recitací zhostili se ctí. Speciální ocenění poroty získal Maxim Kuryljak a Dominik Dolejš. Pro žáky bylo velmi motivující slyšet i ostatní účastníky recitovat v jazycích, které se učí. Byla to velmi povedená předvánoční akce.

Adéla Smažíková a Lenka Ulmanová

 

Přípravné kurzy ke státní části PZ

Od 9. ledna budou na naší škole probíhat přípravné kurzy na společnou (státní) část přijímacích zkoušek. Kurzy začínají v úterý 9. 1. 2024 od 14:30 hodin v prostorách školy a konají se každé úterý až do 9. 4. 2024 včetně všech prázdnin. Kurzy budou probíhat v prostorách školy v učebně septimě v 1. patře. Kurzy budou trvat 2x 45 minut s 15minutovou přestávkou, tj. končí vždy v 16:15 h. Prvních 45 minut je matematika a poté 45 minut český jazyk.

Cena kurzovného je 3000 Kč. Kurzovné se platí na účet školy 1031690918/5500, do poznámky pro příjemce uveďte příjmení dítěte a poznámku "přípravný kurz k PZ".
Přihlásit se na přípravný kurz můžete na e-mail marcela.fatrova@mensagymnazium.cz.

 

Piškvorky? Jedině na Mensa gymnáziu!!!

Minulý týden jsme dostali doborou zprávu z Brna - vítězem letošního ročníku Mistrovství škol Česka a Slovenska se v kategorii mladších žáků (ZŠ a nižší stupeň G) stává Mensa gymnázium!!!

Tým byl ve složení Lukáš a David Brietovi (prima a kvarta) a Filip Hrubý (kvarta). A v kategorii starších žáků jsme obsadili skvělé 2. místo!!! Hrál tým ve složení Václav Muroň (oktáva), Slávek Nikiforov (oktáva), Petr Mach (oktáva) a Filip Prokop (sexta). Pochybuje tedy ještě někdo, že se nejlepší piškvorky hrajou na Mensa gymnáziu? Oběma týmům gratulujeme!!!

 

Úspěch Lídy Šírové ve 20. ročníku mezinárodního projektu Expedice Mars

Jak jsme vás již informovali, naše studentka sexty Ludmila Šírová byla vybrána z 200 uchazečů do pětice nejlepších, kteří měli možnost podniknout simulovanou expedici na Mars v rámci mezinárodního projektu Expedice Mars.

Nyní si můžete přečíst článek o expedici zde:
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/expedice-mars-simulace-vesmirna-mise-studenti

 

Richard Dobíšek vítězem celostátního finále Logické olympiády!!!

Vítězem finále Logické olympiády se stal Richard Dobíšek, žák septimy Mensa gymnázia, který vybojoval 1. místo v kategorii C (střední školy). Finále Soutěže Logická olympiáda, kterou pořádá Mensa Česko, proběhlo 4. prosince 2023 v prostorách Poslanecké sněmovny.
Jak informuje článek na webu Novinky.cz, do 16. ročníku LO „se poprvé přihlásilo přes 100 tisíc soutěžících“. Richardovi blahopřejeme k jeho velkému soutěžnímu úspěchu!
https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-vitezi-logicke-olympiady-se-stali-richard-dobisek
J. Šulc

 

Přednáška o 3D tisku s názornou ukázkou

Pondělní výuku informatiky ve třídách prima a sekunda obohatila přednáškou o 3D tisku odbornice z praxe – paní Alena Plzáková z firmy Albi. Kromě nových znalostí si žáci odnesli z hodin také zážitek z ukázek vytisknutých pozoruhodných modelů a také vlastní suvenýr. V závěru přednášky jsme názorně viděli, jak lze během několika minut efektivně vytisknout efektní tematickou vločku, která je vyhotovena z jednoho kusu, ač na první pohled vypadá složitěji.

Paní Plzákové ještě jednou moc děkujeme za poutavou přednášku, někteří žáci se nyní o to více těší, že začnou ještě více využívat 3D tiskárny, které jsou v naší škole k dispozici.
Zdeněk Petřivý

 

Skvělý úspěch našich žáků: 22. místo mezinárodně v Náboji Junior!

V matematicko-fyzikální mezinárodní soutěži Náboj Junior tým Mensa gymnázia vybojoval 22. místo z 1797 zúčastněných týmů napříč Evropou, 10. místo v Česku z 322 týmů a 5. místo v soutěžním místě v Praze na Malé Straně na Gymnáziu Christiana Dopplera z 25 týmů. Žáci kvarty Mensa gymnázia: Jakub Soukeník, Václav Budil, Matěj Peš a Matyáš Egem vyřešili 33 příkladů. Soutěž proběhla v pátek 24. listopadu 2023 současně v 7 evropských státech.
Blahopřejeme k výtečnému výsledku a děkujeme za reprezentaci školy!
https://junior.naboj.org/cz/cs/results/
J. Šulc

 

BRLOH - cesta do finále

BRLOH je populární týmová (matematicko-logická) soutěžní hra pro 4 hráče (prima-kvarta), probíhá po internetu, má 3 kola a jedno malé semifinále.

7 nejlepších týmů ze ZŠ a gymnázií pak změří své síly v celostátním finále (prezenčně), které se každoročně koná v Brně. V letošním ročníku se soutěže aktivně zúčastnilo celkem 315 týmů. Pět týmů dokonce z našeho gymnázia:

 • Doslova nevým: David Briet, Alexander Nalimov, Lukáš Caithaml, Matěj Peš,
 • Investice do Ptakoještěrů se vyplácí?: Kristýna Janečková, Anna Červenková, Michal Štefaňák, Thien Thanh Luong
 • Okousaní citróni: Eduard Mikulec, Kryštof Jandáček, Jakub Šmejkal, Lukáš Briet
 • Smažený Šñupík: František Tvrdík, Martin Kužela, Alex Fexa, Albert Kejla
 • Řepařský institut: Jonáš Etrych, Jana Schmidová, Jakub Soukeník, Václav Budil
Do celostátního finále, které se letos koná ve středu 13. 12. 2023, se probojoval náš tým Řepařský institut. Celkem se jim povedlo vyřešit 43 úloh z 50 na první pokus!! Výsledky ostatních týmů jsou rovněž velmi pěkné.

Šnupíci: 44. místo, Citróni: 80. místo, Doslova nevým: 91. místo, Ptákoještěři: 122. místo. Hlavně u mladších ročníků je potřeba ocenit zápal, se kterým k řešení úkolů přistupovali. Získané zkušenosti určitě ocení již v příštím roce. Děkujeme proto za vynikající reprezentaci školy všem týmům a postupujícímu týmu budeme držet palce v i konkurencí nejlepších týmů v rámci finále!

P.S.: Jedna ochutnávka zadání ze včerejšího semifinále:
Název: Kluk a liška
Zadání: ”Savnevdimeedinesrdce;tonjdulezitejsijeocimevditelne.“
Forma odpovědi: Jedno slovo. Příklad odpovědi: auto
Vaše odpověď?:
Tak co, víte? Jste správně na Mensa gymnáziu? Ne? Zeptejte se třeba Šňupíků!
M. Kepič

 

MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. pořádá pro uchazeče o studium ve školním roce 2024/2025
DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 6. 12. 2023 a 7. 2. 2024

Zveme všechny zájemce o studium na náš první Den otevřených dveří,
který se uskuteční ve středu 6. 12. 2023.

 • Od 10 do 12 hodin proběhne prezentace o škole, dále návštěvníky seznámíme s průběhem přijímacího řízení, s našimi aktivitami, s koncepcí rozvoje kompetence k učení, s prací školního poradenského centra (školní psycholožka, speciální pedagožka), s tandemovou výukou a činností některých našich kroužků.
 • Od 12:15 do 13:50 budou probíhat ukázkové hodiny
 • Od 14 hodin se bude konat testování IQ pro zájemce (jednou z podmínek pro přijetí na naši školu je IQ nad 130 bodů) a současně bude probíhat Herní odpoledne, jehož součástí bude ukázka aktivit studentů – turnaj v piškvorkách, dámě, šachu a jiných deskových či logických hrách. Návštěvníci si budou moci zkusit pracovat s hlasovacím zařízením a prohlédnout si práce studentů. Také uvidí zajímavé fyzikální, chemické a biologické pokusy.

Součástí Dne otevřených dveří bude i malé občerstvení.
Zájemce o IQ testování upozorňujeme, že pro bezproblémové a včasné zaslání výsledků IQ testů uchazečů o studium je nutné se na testování předem přihlásit na webové adrese www.mensa.cz, abychom připravili dostatek testovacích sešitů a archů. Cena: 300,- Kč pro děti.

Den otevřených dveří je určen hlavně pro žáky 5. tříd ZŠ, budoucí primány, kteří by rádi studovali ve škole, která dává možnost mimořádně nadaným studentům uplatnit svůj potenciál. Těšíme se na Vás!
Pro všechny uchazeče a zájemce o studium a jejich rodiče byla na webové stránky školy přidána sekce FAQ – často kladené otázky, kde jsme vybrali několik opakujících se dotazů při prezenčních dnech otevřených dveří a odpověděli na ně (https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri) Také všem uchazečům a zájemcům o studium doporučujeme podrobně prostudovat naše webové stránky a shlédnout TV spot o škole. Pro všechny uchazeče a zájemce naši žáci vytvořili online virtuální prohlídku školy, kterou najdete také na webových stránkách školy (https://mensagymnazium.cz/cs/skola/dny-otevrenych-dveri). Na stejné stránce najdete také videa z ukázkových hodin.

 

1. turnaj Debatní ligy - divize Čechy

Dva týmy přivezly dvě medaile z prvního turnaje české Debatní ligy.

 • Tým ve složení: Petr Kosička, Kristián Čech a Alena Tichá (Nad Alejí) zvítězil ve všech debatách a stal se tak s 12 body vítězem turnaje.
 • Tým ve složení: Jakub Novák, Matěj Snášel a Patrik Prokeš zvítězil ve všech debatách a s 11 body obsadil druhou příčku.
 • Tým ve složení: Anna Belatková, Anna Kepková, Natálie Waldaufová a Jan Pokorný zvítězil dvakrát a umístil se tak přibližně doprostřed výsledkové listiny.

Týmům debatérů moc gratulujeme!!!

https://www.facebook.com/photo/...

 

Posádka simulované mise Expedice Mars 2023

Prvním členem posádky se stává Liduška!
Liduška studuje na Mensa gymnázium, o.p.s. v Praze. Během 12hodinové simulace prokázala, že se ráda soustředí na zadaný úkol a chce ho dotáhnout do zdárného konce. Moc volného času jí nezbývá, protože mimo zájem o vědu Liduška hraje na klavír nebo staví papírové modely. Odbornost fyzik bude v posádce potřeba. Liduško, nezapomeň si let užít!
https://www.facebook.com/ExpediceMars

 

Cesta do hlubin studia chemie - díl II.

Pokračovali jsme v chemickém putovaní, tentokrát se studenti zúčastnili workshopu pro účastníky Chemquestu na VŠCHT. Mimo jiné si udělali svůj hopík z kaučuku, naučili se vyvolávat černobílou fotografii a vytvořili komplex schopný triboluminiscence.

 

Talent základek - tisková zpráva

2. listopadu 2023 se konala na Mensa gymnáziu soutěž Talent základek. Na soutěž přišlo 52 dětí z 5. tříd ZŠ z Prahy 5, 6, 13 a 17.
V první části se soutěžilo ve všeobecném přehledu, kde byly otázky týkající se matematiky, zeměpisu, dějepisu, literatury, filmu, přírodopisu, občanské výchovy atd. V rámci všeobecného přehledu si všichni vyzkoušeli práci s hlasovacím zařízením Active Expression. Ve druhé části testu měly děti prokázat, co všechno vědí o své městské části. Letos se opět ukázalo, že se děti na tuto část připravují čím dál lépe, takže si obstojně poradily s otázkami typu kde mají ve svém okolí nejbližší sportoviště, koupaliště nebo nemocnici či jaké noviny městská část vydává a které známé osobnosti bydlí v jejich okolí. Naší snahou kromě jiného bylo, aby se díky této soutěži začaly o dění ve své městské části více zajímat a aby věděly, kde mohou nedaleko od svého bydliště aktivně trávit volný čas.
Záštitu nad soutěží pro svoji MČ převzali starostka Prahy 17 Mgr. Alena Kopejtková, starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka, starostka MČ Praha 5 Mgr. Radka Šimková, starosta MČ Praha 6 Mgr. Jakub Stárek, za což jim patří náš dík.
Po sečtení výsledků za obě části soutěže byly vyhlášeny výsledky a předány odměny, ale nikdo ze soutěžících neodešel s prázdnou – všichni účastníci soutěže dostali poukaz na testování IQ v Mense zdarma a tašku s upomínkovými a reklamními předměty od sponzorů. Pozvání na vyhlášení výsledků přijal místostarosta Prahy 17 Mgr. Miroslav Šoukal a starosta MČ Praha 6 Mgr. Jakub Stárek, kteří se také výborně zhostili předání cen.
Ceny do soutěže věnovali tito sponzoři: knihy věnovalo nakladatelství Fraus, deskové hry zakoupil jako sponzorský dar p. Bakoš, poukazy do zábavních parků věnovala firma Toboga, firma Žirafa a firma IQ landia, a na hlavní výhru – tablety – jsme získali částečně grant od MHMP. Další finanční částky nebo upomínkové předměty pro všechny účastníky věnovali rodiče našich studentů – p. Petrikina, p. Eremiášová a Bakala Foundation, p. Hanousková a firma Bonduelle, p. Cimburková, poukazy na testování věnovala Mensa Česko. Všem moc děkujeme.

Zde jsou jména šťastlivců, kteří uspěli nejlépe:

  Talent základek Prahy 5
 • 1. místo Michal Macourek ZŠ a MŠ Chaplinovo nám.
 • 2. místo Anna Pohnertová FZŠ a MŠ V Remízku
 • 3. místo Agáta Broučková FZŠ Drtinova

  Talent základek Prahy 6
 • 1. místo Jakub Hort ZŠ Norbertov
 • 2. místo Daniel Evan ZŠ a MŠ Antonína Čermáka
 • 3. místo Stella Filipová ZŠ Pod Marjánkou

  Talent základek Prahy 13
 • 1. místo Kryštof Machatý ZŠ Mládí
 • 2. místo Jaroslav Urban ZŠ Mládí
 • 3. místo Veronika Brožová FZŠ Mezi školami

  Talent základek Prahy 17
 • 1. místo Jáchym Trnka ZŠ J. Wericha
 • 2. místo Kristýna Ticháčková ZŠ J. Wericha
 • 3. místo Eliáš Václavík ZŠ genpor. F. Peřiny

  A zde jsou odměny, které obdrželi vítězové na prvních 3 místech v každé MČ:
 • 1. místo: tablet Lenovo, kniha od nakl. Fraus, vstupenky do IQ landie, vstupenky do fun parku Žirafa, vstupenky do zábavního parku Toboga, dárková taška od firmy Bonduelle, propagační předměty od Mensa gymnázia (ekotaška, ekosáček, malý diář, propiska), tatranka, tužky od Bakala foundation, autorské pohlednice
 • 2. místo: desková hra, kniha od nakl. Fraus, vstupenky do IQ landie, vstupenky do fun parku Žirafa, vstupenky do zábavního parku Toboga, dárková taška od firmy Bonduelle, propagační předměty od Mensa gymnázia (ekotaška, ekosáček, malý diář, propiska), tatranka, dárky od Bakala foundation (kšiltovky, nebo láhve na pití a tužky), autorské pohlednice
 • 3. místo: kniha od nakl. Fraus, vstupenky do IQ landie, vstupenky do fun parku Žirafa, vstupenky do zábavního parku Toboga, dárková taška od firmy Bonduelle, propagační předměty od Mensa gymnázia (ekotaška, ekosáček, malý diář, propiska), tatranka, , dárky od Bakala foundation (kšiltovky, nebo láhve na pití a tužky), autorské pohlednice

Všem soutěžícím děkujeme za účast, výhercům samozřejmě srdečně gratulujeme.

 

Cesta do hlubin chemie I.

Naši studenti Ludmila Šírová a Petr Hataš se o pozimních prázdninách zúčastnili programu Cesta do hlubin studia chemie pořádaného katedrou chemie PřF UK. Ve svém volném čase absolvovali zajímavé přednášky a zároveň si vyzkoušeli pokročilejší laboratorní cvičení. Věříme, že si prohloubili znalosti i dovednosti, protože další chemici jsou rozhodně potřeba.

 

Postup do krajského kola Logické olympiády

Také 7 žáků vyššího stupně gymnázia postoupilo do krajského kola Loggické olympiády (R. Dobíšek, A. Dedek, A. Celecký, J. Slíva, V. Kadeřábek, V. Nikiforov a V. Strmiska) . Podle výsledků základního kola patří mezi 54 nejlepších řešitelů ve své věkové kategorii v kraji Praha.
Blahopřejeme k tomuto výtečnému výsledku i k postupu do dalšího kola a držíme palce v pátek 3. 11. 2023!!!

 

Monča zdraví z nemocnice

Vkládáme fotky Monči Vosáhlové, která posílá pozdrav z nemocnice, kde také obdržela všechny dárky a peníze předané minulý týden její mamince. Tašku již zaplnila učením. My přejeme opakovaně hodně sil a zdraví.

 

Postup do krajského kola Logické olympiády

7 žáků nižšího stupně gymnázia postoupilo do krajského kola Loggické olympiády (E. Mikulec-prima, A. Menzová-tercie, J. Soukeník, R. Hyam, V. Budil, D. Kincl, M. Peš - všichni kvarta) . Podle výsledků základního kola patří mezi 53 nejlepších řešitelů ve své věkové kategorii v kraji Praha.
Blahopřejeme k tomuto výtečnému výsledku i k postupu do dalšího kola a držíme palce v pátek 3. 11. 2023!!!

 

První turnaj Debate League

Reportáž v TV Nova o konci soutěže Pythagoriáda TV Nova točila kromě jiného i v naší škole o tom, že velice oblíbená matematická soutěž se letos konat nebude.

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/526532-dalsi-rocnik-pythagoriady-nebude-chyba-v-zadosti-pohrbila-ambice-nadanych-studentu

 

Piškvorky - školní kolo

18. 10. proběhl další ročník školního piškvorkového turnaje. Soutěže se nakonec zúčastnilo celkem 26 hráčů!
Celkové pořadí:
Nižší stupeň: 1. Filip Hrubý, 2. Lukáš Briet, 3. David Briet,
Vyšší stupeň: 1. Václav Muroň, 2. Zbyněk Vávra, 3. Matyáš Rexa
Další pořadí v příloze včetně fotek.

 

První turnaj Debate League

Vzhledem k exkurzím do Španělska a Bavorska se prvního turnaje anglické debatní ligy účastnili jen Petr Kosička a Kristián Čech. Společně tvořili tým s Františkem z gymnázia Open Gate a Alenkou z Gymnázia Nad Alejí.

Turnaj suverénně vyhráli bez ztráty kytičky, tzv. způsobem 5 15 (5 výher z 5, v nich 15 bodů z 15).
Momentálně tak celkově vedou anglickou debatní ligu.

Z cca 65 zúčastněných byl Kristián 5. a Petr 13. nejlepším řečník. Gratulujeme!!!
https://www.facebook.com/debatovani.cz/posts/pfb...

 

Host ze Skotska v hodinách angličtiny

Třída OKTÁVA měla ve středu 25.10. možnost vyzkoušet si, jak náročné je zvyknou si na skotský přízvuk rodilého mluvčího. Hodiny angličtiny navštívil host ze Skotska Callum Ainslie, který je bývalým policistou a dnes vede svou vlastní bezpečnostní agenturu v Glasgow. Pro studenty měl připravenou přednášku o Skotsku, ve které se zaměřil na všechny důležité aspekty života ve Skotsku, včetně politické situace, vzdělávacího systému, kulturních odlišností či stereotypů. Studenti oktávy tak mají touto originální cestou pokrytou celou jednu maturitní otázku!

 

Učitel přírodopisu a německého jazyka

Mensa gymnázium, o.p.s. se sídlem v Praze 6 - Řepích hledá do svého kolektivu kvalifikovaného učitele/učitelku přírodopisu a německého jazyka na částečný úvazek (přírodopis – 6 hodin týdně, německý jazyk - 3 hodiny týdně). Úvazek se může rozdělit i mezi více osob.
Nástup: únor 2024.

Kontakt: Mgr. M. Kindlová, e-mail: magda.kindlova@mensagymnazium.cz, tel.: 257328786, mobil: 731460985

 

Před rokem pouštěla v Račicích závodníky. Letos tam sama bojovala.

Studentka kvarty Jana Schmidová s týmem postoupila do finále A ve dvou závodech ve veslování. Doufala, že to snad v obou cinkne. Z MČR ve veslování zatím medaile chyběla. A nakonec to klaplo alespoň v jednom závodě - Jana je mistryně republiky v týmech!!!

 

MS v mezinárodní dámě a Jana Schmidová

Nedaleko od Štětína v hotelu Dobosz se konalo mistrovství světa v mezinárodní dámě, kde nás opět reprezentovala studentka kvarty Jana Schmidová. Bojovala jako lev několik náročných dní a výsledky jsou následující: klasika 22. místo, rapid 28. místo a blitz 27. místo. Gratulujeme ke skvělým výsledkům!!!

 

Na střední průmyslové škole dopravní dominovala Mensa!!!!

Oblastní turnaj v pIšQworkách proběhl 2. listopadu 2023 od 9 h na SPŠ dopravní v Praze-Motole. Oba týmy Mensa gymnázia prošly turnajem bez jediné prohry. O vítězi tak rozhodl až vzájemný duel. Oba týmy postupují do krajského turnaje.

 • Tým Mensa 4ever!!!: Filip Hrubý (kvarta) (C), David Briet (kvarta), Lukáš Briet (prima) – 1. místo;
 • Tým Smažené rybičky: Matěj Peš (kvarta) (C), Oskar Józsa (kvarta), Martin Jurčák (tercie) – 2. místo.

Blahopřejeme k výborným pIšQworkovým výkonům!
Článek o turnaji (s fotografiemi): Na Střední průmyslové škole dopravní dominovala Mensa

 

Podzimní MaSo (matematická soutěž) – 02.11.2023

Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 se konala MAtematická SOutěž (MaSo)
v Praze 1 na Malostranském náměstí 2/25 v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK).
Přihlášena byla 3 soutěžní družstva z naší školy (3×4 žáci):

Všechny týmy na Malé Straně:

 • Tým „Kráčovi EXPERTI“: Maxim Kuryljak, Adam Snášel, Adam Svoboda, Šimon Šlemr (všichni tercie);
 • Tým „Kečup 4ever!!!“: Jakub Soukeník, Václav Budil (kvarta), František Tvrdík, Martin Kužela (sekunda);
 • Tým „Slavní SAAJové“: Šimon Jakeš, Anna Menzová, Jaroslav Routa, Adam Huri (všichni tercie).

Výsledky:

 • Tým č. 128 „Kečup 4ever!!!“vybojoval 9. místo z 84 týmů na Malé Straně & 32. místo ze 305 týmů celostátně (664 bodů, 29 vyřešených příkladů);
 • Tým č. 108 „Kráčovi EXPERTI“vybojoval 20. místo z 84 týmů na Malé Straně & 64. místo ze 305 týmů celostátně (553 bodů, 25 vyřešených příkladů);
 • Tým č. 171 „Slavní SAAJové“vybojoval 37. místo z 84 týmů na Malé Straně & 115. místo ze 305 týmů celostátně (446 bodů, 23 vyřešených příkladů).

Stejně jako dříve v této soutěži nerozhodoval jen počet vyřešených matematických úloh, ale na pořadí měly velký vliv i body za herní strategii. Výsledky zde: https://maso.mff.cuni.cz/2023_podzim/

Blahopřejeme k výborným matematickým výkonům!

 

Cesta do hlubin studia chemie - díl II.

Pokračovali jsme v chemickém putovaní, tentokrát se studenti zúčastnili workshopu pro účastníky Chemquestu na VŠCHT. Mimo jiné si udělali svůj hopík z kaučuku, naučili se vyvolávat černobílou fotografii a vytvořili komplex schopný triboluminiscence.

 

Výsledky mensovní fotografické soutěže

Ve fotografické soutěži pořádané Mensou Česko se na prvních 3 místech v kategorii Dětská fotosoutěž umístili hned 2 naši studenti: na 1. místě Eliška Andreattová ze sekundy a na 3. místě Šimon Železný také z primy. Tématem letošní soutěže bylo LOUD (NAHLAS). Eliška vyhrála s fotografií Řev vody, Šimon s fotografií Rozmazaná řeka. Oběma gratulujeme!!

 

Soutěž Talent základek 2023

Mensa gymnázium je jediná škola v republice, která vzdělává výhradně mimořádně nadané studenty. Pro přijetí na naši školu je tedy nezbytnou podmínkou dosáhnout minimální výše IQ 130 bodů, což je hranice pro označení mimořádně nadaného jedince. Testy, kterými se IQ v Čechách měří, jsou založeny především na obrazotvornosti, představivosti a logickém myšlení. Z toho vychází i soutěž, kterou vymyslela a pořádá již 16. rokem na celém území ČR Mensa České republiky za naší aktivní účasti, Logická olympiáda.

V průběhu mnoha let, po které naše škola existuje, ale zjišťujeme, že k tomu, aby žák nebo student byl úspěšný, je potřeba mnoho dalších vlastností a aspektů, nejen vysoké IQ. Proto se snažíme na naší škole v průběhu studia rozvíjet v dětech nejen logické myšlení, tvořivost a obrazotvornost, ale také schopnost učit se, vyhledávat a třídit informace, všímat si světa okolo sebe a analyzovat ho, umět propojovat informace a vyvozovat závěry, prezentovat získané poznatky a vědomosti před veřejností, zapojit se do charitativních akcí a společenského dění v místě bydliště aj. A právě proto jsme se rozhodli navázat na soutěž pro talentované a bystré žáky a studenty - Logickou olympiádu - a rozšířit ji o další soutěž Talent základek, která by zkoumala a rozvíjela právě některé z těch schopností, vědomostí a kompetencí, které žáci neuplatní v samotné Logické olympiádě.

Soutěž Talent základek proběhla pilotně ve školním roce 2011/2012, poté se vrátila v roce 2013/2014 a pokračovala do r. 2019, v letech 2020 a 2021 byla nucená covidová pauza a letos pořádáme již 9. ročník této soutěže. Soutěž je určena pro žáky 5. tříd ZŠ na Praze 5, 6, 13 a 17. Záštitu nad soutěží v loňských ročnících převzaly starostka Prahy 17 Mgr. Alena Kopejtková, starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka, starosta Prahy 6 Mgr. Ondřej Kolář a starostka Prahy 5 Mgr. Renáta Zajíčková. Věříme, že záštitu převezmou starostové i letos. Ve školním roce 2023/2024 v této soutěži pokračujeme.

Pravidla soutěže:

 • Soutěž je určena pro žáky 5. tříd ZŠ v Praze 5, 6, 13 a 17.
 • Soutěž bude mít jen 1 finálové kolo dohromady pro všechny obvody.
 • Finále proběhne 2. 11. 2023 od 14:30 hodin přímo v prostorách naší školy Mensa gymnázia na adrese Španielova 1111/19, Praha 17- Řepy (pavilon B2 v ZŠ Jana Wericha). Do obvodního kola postoupí vždy maximálně 20 nejlepších žáků z každého obvodu (celkem tedy 80 žáků z Prahy 5, 6, 13, a 17), kteří se zúčastní roku 2023 nominačního kola Logické olympiády, kterou pořádá Mensa České republiky, a umístí se do 80. místa ve své MČ v kategorii A v nominačním kole.
 • Ve finále se finalisté utkají ve dvou částech, které se budou lišit typem otázek. Na první blok otázek budou účastníci odpovídat pomocí hlasovacího zařízení Activ Expression a otázky jim budou promítány na interaktivní tabuli, na druhou část budou odpovídat písemně na papír. Mezi oběma částmi bude 30minutová přestávka.
 • První část otázek se bude týkat všeobecného přehledu, který bude vybrán tak, aby odpovídal věku soutěžících. Tyto otázky se budou týkat sportu, filmů, pohádek a seriálů, společenského dění, literatury, zeměpisu, historie, matematiky, přírodopisu atd. Druhá část otázek se bude týkat příslušné městské části, rozlohy, počtu obyvatel, významných osobností v ní žijících dříve a nyní, důležitých sportovních, kulturních a společenských center, osobností ve vedení města, památek, lokálních periodik, kulturních akcí atp. Doporučujeme tedy, aby si soutěžící před soutěží prostudovali webové stránky příslušné MČ, kde sídlí jejich ZŠ, ze kterých jsme čerpali při vytváření soutěžních otázek. V předcházejících ročnících soutěže se ukázalo, že si valná většina dětí dokázala poradit v první části testu s otázkami, které se týkaly našeho státu či kontinentu, ale nevěděly téměř nic o tom, kde mají ve svém okolí nejbližší sportoviště, koupaliště nebo nemocnici či jaké noviny městská část vydává a které známé osobnosti žijí nebo žili v jejich okolí.

Pro vítěze připravujeme zajímavé ceny. V předcházejících ročnících to byly mobilní telefony, tablety, vstupenky do multikina, poukázky na knihy, deskové hry, ohledně letošních cen se zatím nechte překvapit.

 

Výměnný pobyt v Bavorsku - 8. - 13.10.2023

Na tento výlet jsem se těšil několik měsíců předem, a rozhodně jsem nebyl zklamán. Asi nejvíce jsem se těšil na to, až využiju svou plynulou němčinu v praxi. Rodina, u které jsem byl, byla velmi milá a povídavá. Ve škole jsem měl možnost nahlédnout, jak vypadá tamní výuka, hlavně předměty, které u nás nemáme (náboženství, latina, ekonomika atd.). Učitelé byli také velmi ochotní, často mi umožnili stát se součástí výuky, pracovat při skupinových pracích atd. Poznali jsme také na 3 výletech více či méně známé pamětihodnosti Horního Bavorska, mj. bavorskou metropoli Mnichov, krásné Alpy se zámkem Linderhof, starodávné městečko Füssen... Poznali jsme spoustu fajn lidí a podnikli s nimi aktivity jako návštěvu lanového centra, prohlídku starobylého města Landsberg am Lech nebo Weißwurstfrühstück (ochutnávka bavorského jídla; bílé klobásy s preclíkem, sýrovou pomazánkou Obazdou a zeleninou). Počasí vyšlo na jedničku Opravdu moc jsem si to užil a věřím, že i ostatní. Pokud budu mít někdy možnost se něčeho takového opět účastnit, rozhodně toho využiju Ještě bych chtěl poděkovat p. učitelkám za skvěle zorganizovanou akci, vše proběhlo výborně, i když občas to bylo trochu na nervy (ti, kteří měli tu čest zařizovat si Deutschland Ticket, vědí). Už se těším až německé studenty přivítáme v Praze!

Dominik Dolejš, kvinta

 

Předání výtěžku oslavy mamince Monči Vosáhlové

Ve čtvrtek 19. 10. 2023 předala p. ředitelka společně se zástupcem studentů, který se podílel na akci jako jeden z nejaktivnějších organizátorů, finanční příspěvek určený pro Monču Vosáhlovou jednak na její sen - navštívit pandy v ZOO Berlín nebo v ZOO Vídeň - jednak na náklady spojené s rehabilitacemi atp., a to její mamince, která musela opět bohužel přijít sama, protože Monča zrovna opakovaně podstoupila operační zákrok. Nicméně máme slíbeno, že až Monča peníze a dárečky dostane, pošle fotku i ona. Zdravíme ji tedy a přejeme hlavně zdraví a hezké zážitky z výletu.

 

Rychlé repete zájezdu našich španělštinářů - Andalusie 7.10.- 17.10. 2023

Výlet do Andalusie je za námi! 10 dní si studenti Mensa gymnázia užívali společných chvil u moře, chodili po různých památkách a užívali si krásné slunečné počasí. Nesmíme ale zapomenout na nejdůležitější bod programu – intenzivní kurz španělštiny ve škole Maravillas.
Naši žáci se účastnili dvaceti jazykových lekcí, jejichž náplní nebyla jen gramatika, ale také průvodce španělskými svátky, kulturou. Zároveň si zkusili uvařit paellu a zahráli si spoustu her. Někteří studenti si společně s lektory připravili i recitaci básně, která byla následně přednesena našim učitelům. Po škole naši studenti vždy vyrazili na zkoumání okolních měst. Navštívili např. arénu býčích zápasů v Rondě, centrum města Malagy, opičky na gibraltarské skále nebo pouťové slavnosti. Večer se pak všichni vraceli do rodin, které se o naše studenty deset dní staraly.
Velké díky patří našim učitelům španělštiny a vedení zájezdu, dále učitelům z maravillské školy, rodinám a všem žákům, kteří úspěšně dokončili kurz s úrovní španělštiny B1.1. ¡Adiós

 

Srdíčkové dny 2023

Jako každý rok, tak i letos se naše škola zapojila do charitativní sbírky s názvem Srdíčkové dny. Našim studentům se letos povedlo vybrat pro děti se závažnými onemocněními, které jsou odkázány na domácí péči rodičů, skvělých 17.805 Kč, které budou použity na rehabilitační a kompenzační pomůcky, speciální stravu, zdravotnický materiál, rehabilitační pobyty a další.

 

Oslava 30 let školy - týden poté

Vážení přátelé,

moc děkujeme všem návštěvníkům, kteří se zúčastnili oslavy a přispěli tak ke skvělé atmosféře, která na oslavě panovala. Také moc děkujeme vystupujícím, kteří předvedli skvělé výkony a my jsme si jejich vystoupení užili.

Na oslavě se sešli bývalí studenti, bývalí učitelé, bývalé vedení školy a zároveň spousta těch, kteří jsou na škole nyní včetně rodičů našich studentů. Oslavy se zúčastnili i speciální hosté: místostarosta Řep p. Marek, paní ředitelka ZŠ Jana Wericha paní Martinovská, jedna ze zakladatelek školy p. Vondráková, první ředitel školy p. Houška, předseda Mensy Česko p. Sedláček, předseda správní rady MG p. Čavojský, člen správní rady p. Zůza, z vedení Mensy p. Poláková a p. Měchurová, p. Vosáhlová, maminka Moniky a další.

Také moc děkujeme všem, kteří přispěli buď sponzorským darem nebo byli velmi štědří přímo na oslavě. Díky vám se podařilo vybrat částku 48.000 Kč pro nemocnou Moniku Vosáhlovou, s jejímž příběhem jsme vás seznámili na fb školy. Díky tomu si bude moci dopřát výlet za pandami a uhradit i náklady na část rehabilitace.

Také vám i nadále nabízíme možnost zakoupit si pamětní stříbrnou medaili k výročí za pořizovací cenu 1.871 Kč s certifikátem a etuí (foto viz příloha).

Současně nabízíme k prodeji i školní trička s logem školy ve dvou barvách, černé a bílé (také v příloze), také za pořizovací cenu 355 Kč.

A v neposlední řadě si můžete přijít/nebo si napsat o sborník k výročí školy. Ten bude zdarma, případně za dobrovolný příspěvek, který také předáme na konto Moniky Vosáhlové.

V nejbližší době si budete moci také na školním úložišti, k němuž vám pošleme odkaz, prohlédnout jednak fotografie z oslavy, jednak fotografie z historie a současnosti školy a také dokumenty o škole a studentské filmy.

A v neposlední řadě chci moc poděkovat členům organizačního týmu, bez nichž by žádná oslava nebyla: p. učitelka Veverová, p. uč. Procházková, p. uč. Šenová, p. uč. Kulhánek, p. uč. Jurčáková, p. uč. Lacinová, p. uč. Hudečková, Jan Pokorný, Elsa Alexiane Bauduin, Daniil Petrikin, Jan Brabec, Matěj Mothejzík, Anna Belatková, Jana Czechowská, Jonáš Etrych, Jakub Soukeník, Ema Valentová, Šimon Železný, Anna Kepková, Daniel Kincl, Denisa Radová, Eliška Andreattová, Eliška Smejkalová, Nari Kim, Mitsuki Voráček, Natálie Waldaufová, Laura Lowy, Valerie Tlapáková.

A přikládáme zatím alespoň pár fotek z dílny letošní absolventky Romči Dvořákové.

 

Učitel AJ

Mensa gymnázium o.p.s., Praha – Řepy, přijme učitele/ku AJ na plný úvazek s nástupem od 1.1. 2024. Nabídky s životopisem prosím zasílejte na e-mail: petr.kubacak@mensagymnazium.cz.

 

Organizace školního roku 2023/2024

Na webových stránkach v nabídce Škola/Akce školy najdete aktuální Organizaci školního roku 2023/2024 se všemi důležitými termíny.

PDF
Organizace školního roku 2023/2024

 

Starší zprávy naleznete v archivu novinek.