Tvůrčí prostor pro mimořádně nadané, kteří chtějí
tento dar rozvíjet a uplatnit

Vítejte na oficiálních stránkách Mensa gymnázium, o.p.s., jehož zřizovatelem je MENSA ČR. Jsme jediné gymnázium v ČR, které se věnuje výhradně mimořádně nadaným studentům. V naší škole najdou optimální podmínky pro svůj rozvoj – rodinné prostředí, přátelské učitele zapálené pro svůj obor, kolektiv podobných vrstevníků, prostor pro tvořivost a uspokojování svých individuálních specifických potřeb. Cílem školy není jen rozvoj vědomostí, ale celé osobnosti studenta. Naši studenti jsou velmi úspěšní v příjímacím řízení na vysoké školy.

Školné pro primu pro školní rok 2018/2019 bylo schváleno správní radou ve výši 42 000 Kč.

Chcete-li se dozvědět více, využijte menu v levé části stránky. Na Vaše případné dotazy rádi odpovíme na e-mailové adrese info@mensagymnazium.cz.

Naše škola se představuje – televizní reportáž

Prohlédněte si aktuální TV spot, který o naší škole natočila regionální Praha TV. Tento spot můžete také shlédnout na jejich stránkách a na jejich kabelovém kanálu www.prahatv.eu (od času 03:05).

Aktuality

Soutěž Maso - historicky nejlepší umístění!!!

V úterý 6. listopadu 2018 proběhla matematická soutěž MaSo, které se zúčastnilo 8 žáků MG.

Umístění:
 • Tým č. 15 "Mensa A": Adam Celecký, Vojtěch Kadeřábek, Petr Mach, Viacheslav Nikiforov (všichni tercie) - s 265.859 body jako DRUZÍ v ČR.
 • Tým č. 48 "Mensa B": Richard Dobíšek (sekunda), Vojtěch Procházka (sekunda), Benjamin Swart (kvarta), Vojtěch Tvrdík (kvarta) - s 266.632 body jako PRVNÍ v ČR.
 • http://maso.mff.cuni.cz/vysledky

Naše škola se svými dvěma týmy obsadila první dvě místa v celostátním srovnání ze 115 týmů (soutěžilo 85 týmů v Praze a 30 týmů v Brně), čímž ještě vylepšila svůj jarní úspěch, kdy naše dva týmy obsadily celostátně první a třetí místo. Je to nejspíš historicky nejlepší umístění MG na MaSo!

 

Mistrovství ČR v šachu do 14 let

Mistrovství ČR v šachu do 14 let se zúčastnili naši dva žáci - Petr Mach (tercie), Vojtěch Procházka (sekunda).
Petr obsadil konečné 6. místo a Vojta 7. místo. Celkem se MČR zúčastnilo 74 mladých šachistů. Kdyby Vojta v posledním kole vyhrál, tak by byl dokonce na prvním místě. Oba si zaslouží pochvalu, úspěch je to skvělý, konkurence v šachách je obrovská. Už teď se těšíme na mistrovství školních týmů, kde oba borci budou tvořit základ našeho družstva pro nižší stupeň.

 

PIšQworky – druhé a čtvrté místo

Dne 12. 11. se na Gymnáziu Jana Nerudy konalo již tradiční oblastní kolo Mistrovství škol v logické hře PIšQworky. Z naší školy se soutěže zúčastnila dvě družstva - 2×(5+1) žáků:

 • Tým "Mensa A": Veselý Jan, Holub Marek, Olšák Radek, Rezner Daniel, Machala Alex, náhradník Edl Martin (všichni oktáva)
 • Tým "Mensa B": Mach Petr (tercie), Pravda Kryštof (kvinta), Dedek Petr (septima), Tvrdík Vojtěch (kvarta), Míšek David (septima), náhradník Dedek Martin (kvinta).

Tým Mensa A obsadil skvělé 4. místo v konkurenci 16 škol, tým mensa B se umístil dokonce na krásné DRUHÉ příčce! Gratulujeme!!!

Další informace najdete na webu soutěže:https://www.pisqworky.cz/

 

Výsledky soutěže Talent základek 2018

Talent základek 1. listopadu se konala ve škole soutěž Talent základek. Na soutěž přišlo 65 dětí ze 4. a 5. tříd ZŠ z Prahy 5, 6, 13 a 17. Soutěžilo se ve všeobecném přehledu, kde byly otázky týkající se matematiky, zeměpisu, dějepisu, literatury, filmu, přírodopisu, občanské výchovy atd. V rámci všeobecného přehledu si všichni vyzkoušeli práci s hlasovacím zařízením Active Expression. Ve druhé části testu měly děti prokázat, co všechno vědí o své městské části. Letos se opět ukázalo, že se děti na tuto část připravují čím dál lépe, takže si obstojně poradily s otázkami typu kde mají ve svém okolí nejbližší sportoviště, koupaliště nebo nemocnici či jaké noviny městská část vydává a které známé osobnosti bydlí v jejich okolí. Naší snahou kromě jiného bylo, aby se díky této soutěži začaly o dění ve své městské části více zajímat a aby věděly, kde mohou nedaleko od svého bydliště aktivně trávit volný čas.

Záštitu nad soutěží pro svoji MČ převzali:

 • starostka Prahy 17 Mgr. Jitka Synková,
 • starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka,
 • starosta MČ Praha 5 Ing. Pavel Richter,
 • starosta MČ Praha 6 Mgr. Ondřej Kolář,
za což jim patří náš dík.

Po sečtení výsledků za obě části soutěže byly vyhlášeny výsledky a předány odměny, ale nikdo ze soutěžících neodešel s prázdnou – všichni účastníci soutěže dostali poukaz na testování IQ v Mense zdarma a tašku s upomínkovými a reklamními předměty od sponzorů.

Talent základek Ceny do soutěže věnovali tito sponzoři: knihy věnovalo nakladatelství Fraus, deskové hry věnovala firma Albi a na hlavní výhru – mobilní telefony – jsme získali částečně grant od MHMP. Další finanční částky nebo upomínkové předměty pro všechny účastníky věnovali rodiče našich studentů – p. Buřil a společnost Ahlborn, p. Frycová a Čokoládová cukrárna, p. Kopecký a rodina Volemanova.

Zde jsou jména šťastlivců, kteří uspěli nejlépe:

Talent základek Prahy 5
1. místo Nina Naxerová ZŠ Nepomucká mobilní telefon
2. místo Lukáš Dominik Rek ZŠ a MŠ Slivenec desková hra od firmy Albi
3. místo Matěj Mach ZŠ Radotín knihy od nakladatelství Fraus
Talent základek Prahy 6
1. místo Jonáš Soukup ZŠ Na Dlouhém lánu mobilní telefon
2. místo Tadeáš Blažíček ZŠ Petřiny-sever desková hra od firmy Albi
3. místo Štěpán Brandejs ZŠ Petřiny-sever knihy od nakladatelství Fraus
Talent základek Prahy 13
1. místo Patrik Prokeš ZŠ Mohylová mobilní telefon
2. místo Sofia Kostjukova FZŠ Brdičkova desková hra od firmy Albi
3. místo Jakub Kroupa FZŠ Brdičkova knihy od nakladatelství Fraus
Talent základek Prahy 17
1. místo Vojtěch Večerka ZŠ genpor. F. Peřiny mobilní telefon
2. místo Soňa Hanáková ZŠ Jana Wericha desková hra od firmy Albi
3. místo Sofie Salehová ZŠ Jana Wericha knihy od nakladatelství Fraus

Všem soutěžícím děkujeme za účast, výhercům samozřejmě srdečně gratulujeme. Ti, co letos neuspěli, nemusejí věšet hlavu – soutěž Talent základek bude pokračovat i v následujícím roce, věříme tedy, že se s některými opět uvidíme. Nezapomeňte se tedy příští rok včas zaregistrovat do Logické olympiády.

 

Halloween

V noci z 31. 10. na 1. 11. na Mensa gymnáziu strašilo. Ve strašidelných kostýmech se tam proháněli žáci primy a tercie a čtyři zástupci učitelského sboru. Vyřezávaly se dýně, vybarvovaly se strašidelné masky ve stylu Día de Muertos, děti se dozvěděly něco více o tradici Halloweenu v angličtině, soutěžily v různých hrách a nakonec se zúčastnily plesu upírů. Celý večer byl korunován vyhlášením vítězů soutěže o nejlepší strašidelnou povídku, jímž se stal Jan Veber s jeho povídkou „Wellmet“. Druhé místo obsadila Emma Štěpánová – Rudá země, třetí místo Anežka Kracíková – Dům strachu.

Další fotky najdete v naší galerii.

 

Návštěva studentů a učitelů ze školy v Postupimi

Dne 18. 10. 2018 nás navštívila skupina 26 studentů a 2 pedagogů z německého města Postupim. Zasedli s našimi studenty do lavic a proběhla společná výuka v přátelském duchu. Studenti se navzájem představili a zkusili si několik společných aktivit. Pro naše studetny to byla vítaná příležititost slyšet rodilé mluvčí a pro německé přátele to byly věříme příjemně strávené chvíle. Doufáme, že jsme se neviděli naposled a že příště proběhne společná výuka u našich hostů v Postupimi.

Další fotky najdete v naší galerii.

 

Soutěž Talent základek 2018

Mensa gymnázium je jediná škola v republice, která vzdělává výhradně mimořádně nadané studenty. Pro přijetí na naši školu je tedy nezbytnou podmínkou dosáhnout minimální výše IQ 130 bodů, což je hranice pro označení mimořádně nadaného jedince. Testy, kterými se IQ v Čechách měří, jsou založeny především na obrazotvornosti, představivosti a logickém myšlení. Z toho vychází i soutěž, kterou vymyslela a pořádá již 11. rokem na celém území ČR Mensa České republiky za naší aktivní účasti, Logická olympiáda.

V průběhu mnoha let, po které naše škola existuje, ale zjišťujeme, že k tomu, aby žák nebo student byl úspěšný, je potřeba mnoho dalších vlastností a aspektů, nejen vysoké IQ. Proto se snažíme na naší škole v průběhu studia rozvíjet v dětech nejen logické myšlení, tvořivost a obrazotvornost, ale také schopnost učit se, vyhledávat a třídit informace, všímat si světa okolo sebe a analyzovat ho, umět propojovat informace a vyvozovat závěry, prezentovat získané poznatky a vědomosti před veřejností, zapojit se do charitativních akcí a společenského dění v místě bydliště aj. A právě proto jsme se rozhodli navázat na soutěž pro talentované a bystré žáky a studenty - Logickou olympiádu - a rozšířit ji o novou soutěž Talent základek, která by zkoumala a rozvíjela právě některé z těch schopností, vědomostí a kompetencí, které žáci neuplatní v samotné Logické olympiádě.

Soutěž Talent základek proběhla pilotně ve školním roce 2011/2012, poté se vrátila v roce 2013/2014, a letos pořádáme již 6. ročník této soutěže. Na soutěž jsme letos obdrželi grant ve výši 9.000 Kč od MHMP. Soutěž je určena pro žáky 4. a 5. tříd ZŠ na Praze 5, 6, 13 a 17. Záštitu nad soutěží v loňských ročnících převzaly starostka Prahy 17 Mgr. Jitka Synková, starosta Prahy 13 Ing. David Vodrážka, starosta Prahy 6 Mgr. Ondřej Kolář a starosta Prahy 5 Ing. Pavel Richter. Věříme, že záštitu převezmou i letos.

Ve školním roce 2018/2019 v této soutěži pokračujeme.

Pravidla soutěže:
 • Soutěž je určena pro žáky 4. a 5. tříd ZŠ v Praze 5, 6, 13 a 17.
 • Soutěž bude mít jen 1 finálové kolo zvlášť pro každý obvod.
 • Finále proběhne 1. 11. 2018 od 14 hodin přímo v prostorách naší školy Mensa gymnázia na adrese Španielova 1111/19, Praha 17- Řepy (pavilon B2 v ZŠ Jana Wericha). Do obvodního kola postoupí vždy maximálně 20 nejlepších žáků z každého obvodu (celkem tedy 80 žáků z Prahy 5, 6, 13, a 17), kteří se zúčastní roku 2018 nominačního kola Logické olympiády, kterou pořádá Mensa České republiky, a umístí se do 20. místa ve své MČ v kategorii A v nominačním kole.
 • Ve finále se finalisté utkají ve dvou částech, které se budou lišit typem otázek. Na první blok otázek budou účastníci odpovídat pomocí hlasovacího zařízení Activ Expression a otázky jim budou promítány na interaktivní tabuli, na druhou část budou odpovídat písemně na papír. Mezi oběma částmi bude 30minutová přestávka.
 • První část otázek se bude týkat všeobecného přehledu, který bude vybrán tak, aby odpovídal věku soutěžících. Tyto otázky se budou týkat sportu, filmů, pohádek a seriálů, společenského dění, literatury, zeměpisu, historie, matematiky, přírodopisu atd. Druhá část otázek se bude týkat příslušné městské části, rozlohy, počtu obyvatel, významných osobností v ní žijících dříve a nyní, důležitých sportovních, kulturních a společenských center, osobností ve vedení města, památek, lokálních periodik, kulturních akcí atp. Doporučujeme tedy, aby si soutěžící před soutěží prostudovali webové stránky příslušné MČ, kde sídlí jejich ZŠ, ze kterých jsme čerpali při vytváření soutěžních otázek. V předcházejících ročnících soutěže se ukázalo, že si valná většina dětí dokázala poradit v první části testu s otázkami, které sečnících soutěže se ukázalo, že si valná většina dětí dokázala poradit v první části testu s otázkami, které se týkaly našeho státu či kontinentu, ale nevěděly téměř nic o tom, kde mají ve svém okolí nejbližší sportoviště, koupaliště nebo nemocnici či jaké noviny městská část vydává a které známé osobnosti žijí nebo žili v jejich okolí.

Pro vítěze připravujeme zajímavé ceny. V předcházejících ročnících to byly mobilní telefony, tablety, vstupenky do multikina, poukázky na knihy, deskové hry, ohledně letošních cen se zatím nechte překvapit.

Registrujte se tedy do 30. 9. 2018 do Logické olympiády (www.logickaolympiada.cz) a máte šanci postoupit do Talentu základek! Těšíme se na Vás!

Za organizační tým

Mgr. M. Fatrová, Mensa gymnázium, s.r.o.
Kontakt: zastupce@mensagymnazium.cz
Tel.:257328786
Mobil: 724141928

 

Úspěch ve střelbě lukem

Student oktávy Marek Holub zaznamenal hned zkraje školního roku několik velkých střeleckých úspěchů. První byl úspěch na MČR dorostu v terčové lukostřelbě týmů, kde Marek obsadil příčku nejvyšší, stejný úspěch zaznamenal na MČR dorostu a dospělých v individuální terénní lukostřelbě. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!!!

 

Úspěch v Logické Olympiádě

Několik našich žáků z primy až oktávy se zúčastnilo soutěže, kterou pořádá Mensa ČR - Logické olympiády. A z nominačního kola vzešlo hned několik postupujících do kola krajského - V. Nikiforov, A. Celecký, V. Kadeřábek z tercie, A. Dedek z primy, R. Dobíšek ze sekundy, M. Dedek z kvinty a P. Dedek ze septimy. Všem moc gratulujeme a držíme palce do krajského kola, které se koná dne 2. 11. 2018.

 

Výstava Štvanice

Mensa gymnázium pořádá výstavu výtvarných děl svých žáků pod názvem Cesta do vesmíru ve vile Štvanice v rámci festivalu Vylomeniny. Výstava bude otevřena ve dnech:

 • 8. - 18. 11. 2018 vždy od 14 do 20 hodin.

Více na www.vilastvanice.cz. Všechny srdečně zveme!

 

Naši studenti se podílejí na výzkumu v Akademii věd ČR

Student septimy Marek Holub se rozhodl část letošních letních prázdnin věnovat přípravě na své budoucí studium a povolání. Protože se zajímá o propojování inženýrských disciplín a biologicko-lékařských oborů, vybral si pro svoji prázdninovou praxi Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR. Podílel se tam na testování zcela nového přístroje pro měření pH, tedy kyselosti či zásaditosti. Zvláštností tohoto přístroje je, že pracuje na základě originálně vyvinuté vláknově-optické sondy, jejíž špička má zhruba průměr lidského vlasu. Takže s její pomocí lze sledovat v reálném čase chování kapek o objemu pouhých několika mikrolitrů. A to se může hodit v medicíně, biologii a dalších oborech. Takový výzkum ale vyžaduje bystré oči, velkou trpělivost a pevné ruce. A také rychlý úsudek, protože hrátky se světlem bývají někdy ošidné.

Marek rychle překonal všechny nástrahy, které na každého začátečníka číhají, a během své praxe otestoval stabilitu světelných zdrojů přístroje a spolehlivost výstupních charakteristik jeho prototypu. Nezastavil se na fyzikálních úlohách a vyzkoušel si také technologii přípravy miniaturních chemických sond. Jejich chování pak porovnával s funkcí komerčních elektrochemických pH-metrů. Přispěl tak k uvádění nového přístroje do praxe a získal první pracovní zkušenosti. Jeho noví kolegové z ústavu nešetřili chválou a s Markem se loučili se slovy, že se těší, že se s ním brzo setkají při výuce na MFF UK, FEL ČVUT nebo jiné inženýrské školy. A pokud má další šikovné spolužáky, práce ve výzkumu zbylo ještě hodně.

 

Organizace školního roku 2018/2019:

Na webových stránkach v nabídce Škola/Akce školy najdete aktuální Organizaci školního roku 2018/2019 se všemi důležitými termíny.

PDF
Organizace školního roku 2018/2019
 

Starší zprávy naleznete v archivu novinek.